حسن ممدوحی کرمانشاهی

حسن ممدوحی کرمانشاهی

حسن ممدوحی (متولد ۱۳۱۸ در کرمانشاه – درگذشته ۱ مهر ۱۳۹۹) نماینده مردم کرمانشاه در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود. وی پس از یک دوره بیماری شامگاه سه شنبه در ۱ مهر ۱۳۹۹ درگذشت و در جوار ضریح حرم فاطمه معصومه به خاک سپرده شد. پس از اتمام تحصیلات مقدماتی به تحصیل علوم دینی روی آورد که با مخالفت خانواده‌اش رو به رو شد. وی در خصوص مخالفت پدرش با تحصیل گفت:
«وقتی تحصیلات مدرسه‌ای ما تمام شد حدود ۱۶–۱۷ ساله بودم که آیت الله عزیزالله خوشوقت یکی دو بار از تهران آمدند کرمانشاه و ایشان ذوق طلبگی را در من زنده کرد. با پدرم دربارهٔ طلبگی صحبت کردم اما ایشان مخالف بودند. برای اینکه درس حوزه را بخوانم، از شهر فرار کردم چون پدرم راضی نبود. فرارم از شهر این طور بود که یک آقایی به نام «شیخ عبدالجواد جبل عاملی» از طرف آقای «[آیت الله العظمی] بروجردی» در کرمانشاه ساکن بودند که ایشان از لحاظ علمی در مرز مراجع بودند اما بسیار متواضع بودند ما خیلی به ایشان ایمان داشتیم و من هم دغدغه داشتم که اگر بخواهم فرار کنم پدرم از این کار راضی نیست. برای اینکه پدرم راضی بشود من بروم قم و درس حوزه بخوانم چهل روز زیارت عاشورا خواندم ولی همچنان پدرم راضی نمی‌شد آخرش رفتم پیش آقای «جبل عاملی» استخاره کردم و نیتم این بود که من بروم قم یا نروم و پدرم که راضی نیست باید چکار کنم؟ این آیه آمد: «... وَ لا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنا قَلْبَهُ عَنْ ذِکْرِنا…» و از آن کس که قلبش را از یاد خودمان غافل ساخته‌ایم، اطاعت مکن! (سوره کهف آیه ۲۸) البته ایشان غافل از این مسئله بود وگرنه در امور دینی واقعاً مؤمن بود، لذا فرار کردم و رفتم قم. تابستان سال بعد رفتم کرمانشاه، پدرم می‌گفت دیگر نباید قم برگردی و باید اینجا بمانی! تابستان که تمام شد دیدم انگار پدرم همچنان راضی به برگشتن من به قم نیست لذا دوباره فرار کردم. ما همچنان درس را ادامه دادیم تا رسیدیم به «شرح لمعه». پدرم بر «شرح لمعه»، «عروة الوثقی» و «وسیله‌النجاة» تسلط داشتند. روزی که رفته بودم پیش پدرم، کتاب لمعه را باز کرد و به من گفت این عبارت را بخوان! وقتی عبارات را صحیح خواندم، گفت: معلوم می‌شود خوب درس خوانده‌ای! و از آن زمان، به بنده اعتقاد پیدا کرد و آرام گرفت. حتی آمد قم و در حوزه ما چند شب ماند و آرام آرام خانه‌ای برای ما خرید و بعد مقدمات ازدواج ما را فراهم کرد و از همان وقت ایشان رابطه‌اش با ما خوب شد.»
دروسِ دوره مقدمات را در قم به پایان رساند. با اتمام دوره "سطح" و ورود به دوره "خارج"، در کلاس فقه سید محمد محقق داماد شرکت کرد و مدت ۱۴ سال به درس سید محمدرضا گلپایگانی رفت. در این سال‌ها، برای تحصیل "اصول فقه" نیز به درس "خارج اصول" میرزا هاشم آملی" رفت. ممدوحی در سال‌های تحصیل خود، برای فراگرفتن علوم عقلی و حکمت، مدت‌ها در درس "اسفار" محمد حسین طباطبایی حاضر می‌شد و از شیوه های اخلاقی و برنامه‌های سیر و سلوک او بهره‌های فراوان می‌برد. با درگذشت طباطبایی، در درس" اسفار" و "فصوص الحکم" عبدالله جوادی آملی شرکت نمود و بعدها نزد حسن حسن‌زاده آملی رفت و سلوک عرفانی را نزد وی فرا گرفت.

کتاب های حسن ممدوحی کرمانشاهی

صحیفه سجادیه


شهود و شناخت