ویلیام جی برنز

ویلیام جی برنز

ویلیام جوزف برنز (William Joseph Burns)؛ (زادهٔ ۴ آوریل ۱۹۵۶) یک سیاستمدار آمریکایی است. جو بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا اعلام کرده قصد دارد برنز را به عنوان اداره‌کننده آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) معرفی کند. ویلیام برنز پیشتر سفیر آمریکا در روسیه، و اردن بود. او دارای مدرک دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه آکسفورد است که در قالب بورسیه مارشال آنرا دریافت کرده است. به جز این، او سه مدرک دکترای افتخاری هم دریافت کرده است. وی در مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ ایفای نقش کرده است.
ویلیام برنز بنا داشت خیلی زودتر از این، خود را بازنشسته کند ولی به خواست باراک اوباما این تصمیم را عقب انداخت تا تکلیف مذاکرات ایران معلوم شود. پس از کناره‌گیری او هم اعلام شد که همچنان به عنوان مشاور با دولت آمریکا در زمینه مذاکرات ایران و موارد دیگر همکاری می‌کند.
در مارس ۲۰۲۱ مجلس سنای ایالات متحده آمریکا به ویلیام برنز، نامزد جو بایدن برای جایگاه اداره‌کننده آژانس اطلاعات مرکزی، رای اعتماد داد. او نخستین اداره‌کننده آژانس اطلاعات مرکزی است که همه پیشینه کاری او به وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی آمریکا باز می‌گردد. کسب رای اعتماد ویلیام برنز قطعی به نظر می‌رسید. اما به علت اعتراض تد کروز، روند بررسی صلاحیت او را به طور فوری انجام نشد. تد کروز با استفاده از اختیارات سناتوری خود، رای اعتماد به ویلیام برنز در صحن علنی سنا را به تاخیر انداخت. چون از جو بایدن و آنتونی بلینکن خواسته بود بر علیه پروژه ساخت خط لوله گاز طبیعی میان آلمان و روسیه موضع‌گیری کرده و روسیه را برای این پروژه تحریم کنند.

کتاب های ویلیام جی برنز

گفتگوهای پشت پرده