کتاب بهار زندگی در زمستان تهران

The spring of life
کد کتاب : 17231
شابک : 978-9641855705
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 272
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب بهار زندگی در زمستان تهران اثر احمد زیدآبادی

دومین جلد از خاطرات احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و فعال سیاسی با عنوان «بهار زندگی در زمستان تهران» همچنان که انتظار می رفت همانند جلد نخست از خاطرات او (از سرد و گرم روزگار) این مجلد نیز با اقبال مخاطبان روبرو شده و در فاصله کوتاهی به چاپ سوم رسیده است.

جلد نخست خاطرات زیدآبادی به دوران کودکی تا ورود او به دانشگاه تهران اختصاص داشت که زندگی بسیار فقیرانه اش را به خوبی تصویر کرده است.جلد دوم خاطرات او از ورود به دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی (بهمن ۱۳۶۲) شروع می شود و با دریافت مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی از این دانشگاه و ازدواج و شروع به کار در روزنامه اطلاعات ادامه می یابد و در نهایت با شروع به کار او به عنوان مدرس علوم سیاسی دانشگاه امام حسین(ع) و سفری به خراسان در سال ۱۳۷۲ پایان می یابد.

آنگونه که خود آقای زیدآبادی در مصاحبه ای گفت، قرار است این خاطرات در پنج جلد منتشر شود، اما این که خاطرات مجلدات بعدی او، که قطعا بخشی مهم از آن، خاطرات دوران زندان در جمهوری اسلامی است، امکان انتشار یابد، طبیعی است که باید منتظر فرآیند حوادث ماند.

آنچنانکه زیدآبادی در برخی از مصاحبه هایش عنوان کرده است، هر دو کتاب او مصون از ممیزی نبوده اند، اما تاثیر این ممیزی بسیار جزیی بوده و به فضای کلی خاطرات او لطمه ای وارد نساخته است. اگر چه او نیز سعی کرده است از ورود و بحث درباره برخی موارد حساس پرهیز کند و یا از آنها به شکلی روایی و گذرا رد شود.

زبان خاطرات و نثر آن روان و بی پیچیدگی و البته صمیمی است و همین مسئله خواننده را وامی دارد تا با نثر و نحو کلام نویسنده رابطه ای صمیمانه برقرار کند و کتاب را تا پایان دنبال کند.

کتاب بهار زندگی در زمستان تهران

احمد زیدآبادی
احمد زیدآبادی (زاده ۱۳۴۴ زیدآباد، سیرجان) روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی اصلاح‌طلب ایرانی است. وی دبیرکل سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم) و عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران نیز بوده‌است. گرایش سیاسی وی متاثر از محمد محمدی گرگانی(پدر خانم ایشان و از طیف ملی مذهبی و نهضت آزادی) می باشد.احمد زیدآبادی همسر مهدیه محمدی و داماد محمد محمدی گرگانی (نماینده دوره اول مجلس و از اعضای وابسته به طیف موسوم به ملی‌مذهبیها) است. همچنین وی دارای س...
دسته بندی های کتاب بهار زندگی در زمستان تهران
نکوداشت های کتاب بهار زندگی در زمستان تهران
چینش حوادث و رخدادها و ظرفیت داستان وارگی آنها و نیز فراز و فرود و جاذبه هایی که در تار و پود این خاطرات تنیده شده است، مخاطب را درگیر کتاب می کند. ضمن آنکه نویسنده جابه جا از طنزهای دلنشینی هم مایه می گذارد تا فضای کلی کتاب را تلطیف کند
محمود دعایی

استادی جوان، فروتن، خجالتی و سربه زیر که تمام همّ و غمش مصروف پژوهش و مطالعه و تدریس می شد. نظرات متفکران را در کمال بی طرفی مطرح می کرد و به نظرم جز به اصالت دانش به چیزی دیگری تعهد نداشت و… خود را موظف به روز آمد کردن در موضوعات علوم سیاسی می دانست و (لذا) از تاثیر امواج نوی فکری در دنیا برکنار نبود.
حسین بشیریه

زبان خاطرات و نثر آن روان و بی پیچیدگی و البته صمیمی است و همین مسئله خواننده را وامی دارد تا با نثر و نحو کلام نویسنده رابطه ای صمیمانه برقرار کند و کتاب را تا پایان دنبال کند.
روزنامه اطلاعات

قسمت هایی از کتاب بهار زندگی در زمستان تهران (لذت متن)
برف سنگینی تهران را سفیدپوش کرده بود و پیاده رو ها لیز و لغزان بود. سه دوست همراهم هرکدام ساک بزرگی بر کول داشتند و با تمام احتیاطی که به خرج می دادند گاه به گاه زمین می خوردند. من اما باروبنه چندانی با خود نداشتم و وسائل شخصی مختصری را در ساکی سبک حمل می کردم. در واقع، به طور تصادفی با هم همراه شده بودیم و...

یک جفت کفش جا ماند که بدون اغراق سه چهار شماره از پایم کوچکتر بود. با زور بسیار کفش را پوشیدم و برای چندین ماه تمام فشار آن را تحمل کردم! کفش از سر ناچاری به تدریج جا باز کرد به طوری که رویه اش از همه اطراف و اکناف چند سانت از تخت آن بیرون زد. این کفش چهار سال آزگار دوام آورد و سرانجام نیز نه بر اثر پارگی، بلکه به اصرار دوستانم از آن صرف نظر کردم

چند بار به اداره آب سیرجان مراجعه و حتی سخنان آیت الله خمینی درباره مجانی شدن آب و برق مردم محروم را به آنان یادآوری کرده بود، اما جز تمسخر و جواب سربالا نتیجه ای نگرفته بود

مامور موضوع را گزارش کرد و مشکل قبض سنگین حل شد. با پاک کردن کنتور، جریان آب هم به قول دکتر باستانی پاریزی به اندازه شاش موشی به راه افتاد!