کتاب مرزبان نامه

Marzbannameh
کد کتاب : 37821
شابک : 978-9651134920
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 795
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 25
زودترین زمان ارسال : 11 بهمن

معرفی کتاب مرزبان نامه اثر خلیل خطیب رهبر

کتاب مرزبان نامه از ماندگارترین آثار ادبی ایران زمین است که در قرن هفتم هجری توسط اسپهبد مرزبان بن رستم یکی از شاهزادگان طبرستان به زبان مازندرانی نوشته شده است و بعدها به زبان پارسی دری در آمده است. کتاب مرزبان نامه به کوشش دکتر خلیل خطیب رهبر از اساتید دانشگاه تهران از معتبرترین نسخه های موجود می باشد که به همراه معنی واژه ها و شرح بیت ها و جمله های دشوار و برخی نکته های دستوری و ادبی ارائه گردیده است. مرزبان نامه موجود بر اساس تصحیح مرحوم علامه قزوینی بوده که به مدت هفت سال این امر به طول انجامیده است.
یکی از آثار ارزنده نثر فارسی مرزبان نامه باز نگاشته نویسنده و گوینده ی ادیب و توانا سعد الدین وراوینی است که در نیمه اول قرن هفتم هجری از گویش طبری باستان به زبان پارسی در آراسته به صنایع لفظی و معنوی و اشعار تازی و پارسی و امثال و اخبار نقل شد. مرزبان نامه از لحاظ شیوه نثر نویسی پیرو سبک نصرالله بن عبدالحمید منشی ترجمان کلیله و دمنه از غربی به فارسی در نیمه اول قرن ششم هجری است.

کتاب مرزبان نامه

خلیل خطیب رهبر
خلیل خطیب‌رهبر (زادهٔ ۲ مهر سال ۱۳۰۲ در کرمان ـ درگذشتهٔ ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ در تهران)[۲] ادیب، نویسنده، شاعر، محقق و استاد دانشگاه تهران که تعدادی از گنجینه‌های ادب پارسی اعم از نظم و نثر را تصحیح و تحشیه کرد و به چاپ رساند. آثار او در زمینهٔ دستور زبان فارسی و منتخب شاهکارهای شاعران و نویسندگان پارسی‌گوی همچون سعدی، حافظ، ابوالفضل بیهقی، سنایی، رودکی، مولوی، جامی و دیگر سخنوران منتشر شده‌است.
دسته بندی های کتاب مرزبان نامه