کتاب کلیات نظامی گنجوی (2 جلدی)

Hakim Nezami Ganjavi
مخزن الاسرار، خسرو و شیرین، لیلی و مجنون
کد کتاب : 56586
شابک : 978-2000876441
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 1286
سال انتشار شمسی : 1401
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 6 مهر
تعداد جلد : 2

معرفی کتاب کلیات نظامی گنجوی (2 جلدی) اثر نظامی گنجوی

الیاس ابن یوسف متخلّص به نظامی شاعر بزرگ سده ششم هجری در شهر گنجه واقع در جمهوری آذربایجان کنونی تولد یافته و چنان که از اشعار او برمی آید تا آخر عمر در آن شهر ماندگار شده است ولی از فحوای اشعارش پیداست که اصلا از عراق عجم بوده است. در بحر بیکران شعر و ادب پارسی، حکیم نظامی گنجهای یکی از بزرگان آن به شمار میرود.

مخزن الاسرار به نام ملک فخرالدین بهرام شاه پادشاه ارزن جان به سال 552 پایان یافته است.
خسرو و شیرین بهنام ابوطالب طغرل ابن ارسلان پادشاه سلجوقی و اتابک شمس الدین ابوجعفر محمد ایلدگز ملقب به جهان پهلوان و برادر وی اتابک قزل ارسلان در حدود 573 آغاز و در 576 پایان یافته است.
لیلی و مجنون به خواهش ابوالمظفر شروان شاه که از نسل بهرام چوبین بوده است گفته شده و سرودن آن فقط چهار ماه به طول انجامیده و در 585 هجری پایان پذیرفته است.

کتاب کلیات نظامی گنجوی (2 جلدی)

نظامی گنجوی
جمال‌الدین ابومحمّد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤیَّد، متخلص به نظامی و نامور حکیم نظامی (زادهٔ ۵۳۵ هـ. ق در گنجه– درگذشتهٔ ۶۰۷–۶۱۲ هـ. ق) شاعر و داستان‌سرای ایرانی و پارسی‌گوی در سده ششم هجری (دوازدهم میلادی)، که به‌عنوان پیشوای داستان‌سرایی در ادب پارسی شناخته شده‌است. آرامگاه نظامی گنجوی، در حاشیه غربی شهر گنجه قرار دارد. نظامی در زمرهٔ گویندگان توانای شعر پارسی است، که نه‌تنها دارای روش و سبکی جداگانه است، بلکه تأثیر شیوهٔ او بر شعر پارسی نیز در...
دسته بندی های کتاب کلیات نظامی گنجوی (2 جلدی)