کریستی ین روشفو

کریستی ین روشفو

کریستیان رُنه روشفور (یا کریستین روشفور) (Christiane Renée Rochefort)، (زاده ۱۷ ژوئیه ۱۹۱۷ - درگذشته ۲۴ آوریل ۱۹۹۸)، نویسنده فمینیست فرانسوی بود. او در خانواده‌ای پاریسی و متمایل به گرایش‌های چپ زاده شد و پدرش در جنگ داخلی اسپانیا به بریگاد بین‌المللی پیوسته بود.
او بیشتر وقتش را به تفریح کردن، مجسمه‌سازی، گرده برداری، موسیقی، تحصیلات نامنظم و پراکنده میان پزشکی و روان‌شناسی و سوربون (که حتی نتوانست پایان‌نامه‌اش را نیز تکمیل کند) و نویسندگی برای دل خودش می‌گذراند و در اوقات فراغتی که برایش می‌ماند به فعالیت برای بدست آوردن هزینه‌های زندگیش می‌پرداخت.
کریستیان روشفور به عنوان یک خبرنگار کار می‌کرد و پیش از نوشتن اولین رمان خود با نام استراحت جنگجو (به فرانسوی: Le Repos du guerrier) در سال ۱۹۵۸، نزدیک به ۱۵ سال را در مطبوعات وابسته به جشنواره فیلم کن کار می‌کرد. این رمان همچون برخی از کارهای پسین او فروش خوبی پیدا کرد و در سال ۱۹۶۲، فیلمی به کارگردانی روژه وادیم و با بازیگری بریژیت باردو از روی آن ساخته شد. او تا سال ۱۹۶۸ در مطبوعات جشنواره فیلم کن کار کرد تا اینکه به علت افکار دگراندیشانه‌اش اخراج شد. رمان‌های او را می‌توان به هجوهای واقع‌گرایی اجتماعی در فرانسه جدید یا فانتزی‌های آرمان‌شهری و پادآرمان‌شهری دسته‌بندی کرد. قلمی تند و تیز، بیانی تلخ در به‌هم‌زدن لجن‌های اجتماع، که مردم فرانسه به ویژه طبقه متوسط و نیز ثروتمندان سعی می‌کنند نادیده بگیرند، از خصوصیات کار او در همه آثارش است. او در سال ۱۹۸۸ جایزه مدیسی را از آن خود کرد. رمان‌های او دربرگیرنده عناصر قوی جنسی نیز هستند. بچه‌های کوچک قرن معروفترین و پرفروشترین رمان روشفور است که بی پروا به طرح روابط جنسی یک دختر نوجوان از خانواده ای کارگری می‌پردازد و ابوالحسن نجفی آن را جسورانه در سال ۱۳۴۴ به فارسی ترجمه کرد.

کتاب های کریستی ین روشفو

استراحت جنگجو