فرانسیس دی کی چینگ

فرانسیس دی کی چینگ

فرانسیس دی کی (فرانک) چینگ (Frank Ching‎؛ زادهٔ ۱ ژانویهٔ ۱۹۴۳) پدیدآور کتاب‌های معماری، گرافیست، و استاد بازنشسته دانشگاه واشینگتن اهل ایالات متحده آمریکا است. چینگ در هاوایی زاده شد و مدرک خود را از دانشگاه نوتردام در سال ۱۹۶۶ دریافت کرد. پس از چند سال از اخذ مدرک به عضویت هیئت علمی دانشگاه اوهایو درآمد و مدرس نقاشی شد. در این زمان چینگ مطالبی را در باب معماری و گرافیک یادداشت و آن‌ها را به دانشجویان خود ارائه می‌داد. این یادداشت‌ها در سال ۱۹۷۴ توسط انتشارات ون نوستراند رینهولد منتشر شد. چینگ دوازده کتاب دیگر در زمینهٔ معماری و گرافیک نوشته‌است. از طراحی‌های می‌توان به قلم Tekton در نرم‌افزارهای ادوبی اشاره کرد.
چینگ برای مدتی عضو هیئت علمی معماری در دانشگاه ویسکانسین در میلواکی بود. در اواخر سال ۱۹۸۰ به تدریس در گروه معماری دانشگاه واشینگتن مشغول شد و در سال ۱۹۹۱ به درجه استاد تمام رسید و پانزده سال بعد را به تدریس در استودیوهای معماری مقدماتی و گرافیک گذراند. با اینکه چینگ در ۲۰۰۶ بازنشسته شد اما تا ۲۰۱۱ به صورت پاره‌وقت تدریس می‌کرد. در حال حاضر او یک استاد بازنشسته‌است.
چینگ در سال ۱۹۹۰ به عنوان استاد مدعو در مؤسسه فناوری توکیو و در سال ۱۹۹۳ در دانشگاه چینی هنگ کنگ تدریس کرده‌است. او همچنین از دانشگاه ناتینگهام ترنت دکترای افتخاری طراحی گرفته‌است. چینگ در سال ۲۰۰۷ از هیئت داوران جایزه طراحی ملی کوپر هویت را دریافت کرد و در همان سال برندهٔ جایزهٔ همکاری مؤسسه معماران آمریکا شد.
از سال ۲۰۱۲، چینگ وبلاگی با عنوان مشاهده، تفکر و طراحی می‌نویسد.

کتاب های فرانسیس دی کی چینگ

معماری و انرژی ساخت و ساز سبز


اسکیس هایی از ژاپن


تاریخ معماری شرق


سازه در معماری


معماری


ساخت در معماری


الفبای معماری (جلد اول)


طراحی داخلی


فرهنگ بصری معماری