دیه گو سیمئونه

دیه گو سیمئونه

دیه‌گو پابلو سیمئونه گونزالز (Diego Pablo Simeone González) (زادهٔ ۲۸ آوریل ۱۹۷۰) که با نام ال چولو(به اسپانیایی: El Cholo) نیز شناخته می‌شود، بازیکن پیشین و مربی کنونی فوتبال اهل آرژانتین است. او از دسامبر ۲۰۱۱ تا کنون، هدایت اتلتیکو مادرید را بر عهده داشته‌است. سیمئونه اغلب به عنوان یک شخصیت اسطوره‌ای در تاریخ اتلتیکو مادرید در نظر گرفته می‌شود که این موضوع ناشی از دستاوردها و موفقیت‌های او به عنوان بازیکن و مربی با این تیم است.
سیمئونه دوران حرفه‌ای بازی خود را در سال ۱۹۸۷ آغاز کرد؛ او در این دوران در تیم‌هایی از کشورهای آرژانتین، ایتالیا و اسپانیا شامل ولز سارسفیلد، پیزا، سویا، اتلتیکو مادرید، اینتر میلان، لاتزیو و راسینگ کلاب به میدان رفت. او در سال ۱۹۹۶ موفق شد به همراه تیم اتلتیکو مادرید، دو گانهٔ داخلی را کسب کند؛ هم‌چنین در سال ۱۹۹۸ موفق شد همراه با اینتر میلان، عنوان قهرمانی جام یوفا را به دست آورد؛ سیمئونه هم‌چنین موفق شد به همراه لاتزیو، دو گانهٔ داخلی را در سال ۲۰۰۰ به همراه قهرمانی در سوپر جام اروپا ۱۹۹۹ و سوپر جام فوتبال ایتالیا در سال ۲۰۰۰ را به دست آورد. سیمئونه بیش از ۱۰۰ بار پیراهن تیم ملی فوتبال آرژانتین را به تن کرد و عضوی از این تیم در جام جهانی ۱۹۹۴، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۲ بود؛ او در ۴ دورهٔ کوپا آمریکا حاضر بود و موفق شد ۲ عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را در سال ۱۹۹۱ و ۱۹۹۳ همراه با آرژانتین کسب کند؛ او هم‌چنین عنوان قهرمانی جام کنفدراسیون‌ها در سال ۱۹۹۲ و مدال نقرهٔ بازی‌های المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا را همراه با تیم آرژانتین در کارنامه دارد.
به عنوان مربی، سیمئونه سابقهٔ هدایت تیم‌های آرژانتینی راسینگ کلاب، استودیانتس، ریور پلاته و سن لورنزو و تیم ایتالیایی کاتانیا را پیش از پیوستن به اتلتیکو مادرید در سال ۲۰۱۱ در کارنامه دارد؛ او موفق شد عنوان قهرمانی لیگ برتر فوتبال آرژانتین را همراه با دو تیم استودیانتس و ریور پلاته به دست آورد اما بزرگ‌ترین موفقیت کارنامهٔ مربیگری او با اتلتیکو مادرید به دست آمده است؛ جایی که او موفق به قهرمانی در لا لیگا، کوپا دل ری، دو قهرمانی لیگ اروپا، دو قهرمانی سوپرجام اروپا و دو نایب قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا شده است.

کتاب های دیه گو سیمئونه

ایمان