امیر اسماعیلی

امیر اسماعیلی

امیراسماعيلى (1319-1387ش)، نویسنده، قصه‌نويس روزنامه نگار، گزارشگر، مصاحبه‌گر، تدوینگر، منتقد سینما، مؤلف، مترجم در زمينه‌هاي مختلف تاريخ و فرهنگ و ادبيات بود. در سال 1319ش در یکى از محلات قديمى تهران قدم به عرصه هستى گذاشت.
تا هجده سالگى در همان فضا به كار و تحصيل توام پرداخت و نخستين تجربه‌هاى قلمى خود را از همان ايام آغاز كرد.
در سال 1338 در حالى كه در كسوت كارگرى فعاليت مى‌كرد با قصه‌ى پيشواز به عرصه انديشه و قلم وارد شد و در ادامه راه در سال 1343 نخستين مجموعه از قصه‌هاى خود را با نام گل آفتاب منتشر كرد و پيآمد آن مجموعه دوم از قصه‌هاى خود را با نام مهتاب و یک سال بعد در سال روز مرگ فروغ شاعره معاصر، کتاب جاودانه را كه حاوى حرف‌ها، نظرات و يادها و يادگارهاى فروغ بود، منتشر كرد.
در سال‌هاى بعد امیر اسماعيلى به عنوان قصه نويس روزنامه‌نگار، گزارش‌گر، مصاحبر در مطبوعات مختلف فعاليت مستمر داشت.
در سال‌هاى بعد از انقلاب اسماعيلى ضمن فعالیت‌های گسترده مطبوعاتى به كار تدوين، تألیف و ترجمه چندين کتاب در زمینه‌هاى مختلف تاريخ و فرهنگ و ادبيات همت گماشت و ظرف بيست و چند سال بيش از سى عنوان کتاب از قصه و رمان و شعر گرفته تا تاريخ و تحقيق در مسائل مختلف فرهنگى، اجتماعى و هنرى، خاصه هنر سينما تألیف و ترجمه و منتشر كرد.نگاهى به مجموعه آثار اسماعيلى، حكايت از تنوع و گستردگى فعالیت‌های او در این عرصه ادبى و فرهنگى دارد. در تمام این سال‌ها اسماعيلى ضمن تلاش گسترده در زمینه کتاب و مطبوعات به تناسب مسئولیت‌هاى مديريتى در بخش‌هاى آموزش و فرهنگ و در جريان تدريس در زمینه ادبيات و فرهنگ و مسائل اجتماعى، بيشتر به مسائل جوانان و خانواده پرداخت و با ارائه مقالات، مصاحبه‌ها میزگرد و بازکتاب‌هاى بسيارخوب در این زمینه قدم‌هاى موثر برداشت.
امیراسماعيلى بعد از بازنشستگى از خدمات دولتى ضمن فعالیت‌های جارى خود و همكارى با ناشران مختلف با تاسيس دفتر نشر هنر و تربيت به طور مستقل به فعالیت‌های فرهنگى و ادبى در این راستا ادامه داد كه از این طريق نيز بيش از بيست عنوان کتاب به علاقه‌مندان آثار خود ارائه داده است. گفتنى این كه در تمام این سال‌ها اسماعيلى برای پرهيز و گريز از شهرت‌هاى كاذب، با نام قلمى خود و يا نام‌هاى مستعار مراد، سپند، نياز و نام‌هاى ديگرى از این دست، زيست و كمتر از نام شناسنامه‌اى خود (جواد اسماعيلى كلاهدوز) بهره گرفت.

کتاب های امیر اسماعیلی

زنها فرشته اند