سمیه چایچی

سمیه چایچی

سمیه چایچی کارشناسی خود را در رشته ادبیات انگلیسی از دانشگاه فردوسی مشهد اخذ کرد. سپس فعالیت‌های فرهنگی و هنری‌اش را آغاز کرد که حاصلش برگزاری چندین همایش ملی و بین‌المللی بود. وی سال ۱۳۹۴ برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشدِ رشتۀ علوم ارتباطات در دانشگاه تهران، مشهد را ترک کرد. سمیه چایچی با ورود به تهران فعالیت‌های هنری‌اش را بر روی فیلم‌سازی متمرکز کرد و در مقام سرمایه‌گذار، تهیه‌کننده و پژوهشگر فعالیت‌های متعددی انجام داد. بیشترین فعالیت‌های او در حوزه‌های بینارشته‌ای قرار دارد زیرا معتقد است که از همگرایی و بیشتر از آن، از امتزاج دانش‌هاست که می‌توان به نتایج قابل تأمل و ارزشمندی دست ‌یافت. از جمله سوابق پژوهشی و فرهنگی‌ـ‌هنری ایشان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- عضو تیم تحقیقاتی و تهیه‌کنندۀه فیلم مستند داستانی بلند «جام شکسته: مناظره خیام با کالیگولا» از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ (راجع به آثار و زندگی حکیم عمر خیام)
- عضو تیم تحقیقاتی و تهیه‌کننده فیلم مستند بلند «سینمای ایران در جستجوی خوشبختی» ـ ۱۳۹۵ (راجع به انفعال یا پویایی قهرمانان جوان ۵۷ سال سینمایی عامه‌پسند ایران)
- محقق، مجری و تهیه‌کنندۀ فیلم مستند «سفر، ابزاری برای تغییر دیدگاه» ـ‌ ۱۳۹۵ (راجع به اثرات سفرهای مبتنی بر اپلیکیشن‌هایی نظیر کوچ‌سرفینگ بر تصویر ذهنی گردشگران از کشور مقصد)
ـ محقق، مجری و تهیه‌کننده فیلم مستند «ساکنین تخیل جمعی» ـ‌ ۱۳۹۴ (راجع به مقایسه قهرمانان سینمای موج نوی سینمای ایران و قهرمانان سینمای هالیوود)
- مترجم مقاله «منطق تحول رسانه‌ای واقعیت»، نوشتۀ اگنس پتو، ماهنامه فیلم‌نامه نویسی فیلم‌نگار، شماره ۱۹۳، ۱۳۹۷، صص ۴۷ـ ۵۲.
ـ نویسنده مقاله «مطالعۀ تطبیقی تنگسیر (صادق چوبک) و ژرمینال (امیل‌ زولا)»، مجلۀ دانشجویی پل دانشگاه فردوسی مشهد، شماره ۱، ۱۳۸۸، صص ۴۹ـ ۵۱.

کتاب های سمیه چایچی

زبان اینترنتی فارسی