مهری ماهوتی

مهری ماهوتی

مهری ماهوتی 26 فروردین 1340 در بابل به دنیا آمده است. کودکی ­او در شهر بهارنارنج گذشته است در میان کوچه‌‌های تو در تو و در خانه­‌هایی با سقف‌های سفالی نارنجی، صدای پرنده­های مهاجر، آوازهای محلی و لالایی شیرین مادران. نخستین قصه­‌ها و شعرهایش را در کلاس انشا نوشت و اولین کار مطبوعاتی‌اش در «کیهان بچه­‌ها» منتشر شد.
در ادامه فعالیت ضمن همکاری با مجله «جانبازان» و «زن روز» با همه مجله­‌هایی که برای کودکان و نوجوانان چاپ می­‌شد با دفتر تالیف کتب درسی و مجلات کمک آموزشی رشد همکاری مستمر داشته و تا امروز عضو تحریریه آن‌ها است.
بیش از دویست عنوان کتاب از این نویسنده منتشر شده است. «بچه­‌های مرد»، «روزهای پاییزی»، «سفر به سرزمین خاکستری»، «قصه­‌های خاله شیرین»، مجموعه پنج جلدی «قصه­‌های زینب»، مجموعه پنج جلدی ماجراهای «آقای تنبل»، «سکه­‌های کوچک آرزوهای بزرگ»، «بیب بیب بوق بوق»، «نان خوشمزه»، «کفش­‌های جیک جیکی» و «کمد پرماجرا» از جمله نوشته‌های ماهوتی محسوب می‌شوند.
این نویسنده و شاعر کودکان و نوجوانان علاوه بر شعر و قصه در زمینه بازآفرینی آثار برجسته ادبیات کهن و بازنویسی موضوعات تاریخی تلاش قابل توجهی داشته و کتاب­‌های او در رابطه با زندگی پیامبر(ص)، بانو خدیجه(س) و حضرت فاطمه(س) در بازار کتاب موجود است.
تعدادی از آثار ماهوتی در جشنواره‌های فجر، لاک‌پشت پرنده، جشنواره قرآنی، پروین و ایثارگران، رشد و مطبوعات مورد تقدیر قرار گرفته و یا جوایز ارزشمندی دریافت کرده است.

کتاب های مهری ماهوتی

یه توپ دارم قلقلیه


ماه زمین


شصت افسانه ی خواندنی ایرانی


قهری، برو آشتی، بیا


هر گیاه فرشته ای دارد


بچه های تابستان


پسر درخت پرنده


طبل بزرگ هیئت


تعبیر یک رویا


چه مهربان است خدا


یک اسم و چند قصه : ستاره


یک اسم و چند قصه : عنکبوت


من جوجه شدم


کفش های جیک جیکی


بچه پیراهن


شیر بچه


ماجراهای آقای کلافه


ماجراهای آقای تمیز


ماجراهای آقای خنگ