کتاب شرم

The Bastard of Istanbul

مشخصات کتاب شرم
مترجم :
شابک : 978-9641917939
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 398
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2006
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : ---

نامزد دریافت جایزه ی اورنج سال ۲۰۰۸

معرفی کتاب شرم اثر الیف شافاک

کتاب شرم که ترجمه ی کتاب «حرام زاده استانبول» (انگلیسی: The Bastard of Istanbul) می باشد رمانی است به قلم الیف شافاک نویسنده پرفروش ترک که در اصل به زبان انگلیسی نگاشته شده است و در سال ۲۰۰۶ توسط Viking Adult به چاپ رسیده است. «حرام زاده استانبول» داستان خانواده ای اهل ترکیه و خانواده ای ارمنی-آمریکایی را از زاویه دید چهار نسل از زنان روایت می کند. داستانی دربارهٔ هنجارهای جامعه، رازهای خانوادگی و نیاز مبرم به گفتگو و البته مفهوم فراموشی است؛ فراموشی جمعی که ترکیه به طور کل دچار آن شده است. «شافاک» به خاطر اشاره به نسل کشی ارمنی ها، در رمان دوم خود «حرامزاده استانبول» از سوی دادگاه ترکیه به جرم اهانت به ترک بودن متهم شد. پرونده او در ژوئن ۲۰۰۶ بسته شد، ولی چند ماه بعد، دوباره باز و وی با احتمال سه سال زندان روبه رو شد. مترجم و ناشر او هم با همین مجازات روبه رو شدند، اما در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۶ به خاطر کمبود مدرک، پرونده او بسته شد.

«سحرآمیز، شگفت انگیز، مبهوت کننده... در چند صفحه آخر از فرط ناباوری نمی توانید نفس بکشید.» آسیه کازانچی با اقوام دورش در استانبول زندگی می کند. به خاطر یک نفرین مرموز خانوادگی، همه مردان کازانچی در اوایل چهل سالگی می میرند، بنابراین خانه زنانه است: زلیخا، مادر زیبا و سرکش آسیه که یک دکان خالکوبی را می گرداند؛ بانو، که به تازگی پی برده که یک غیب بین است؛ و فریده، یک آدم خیالاتی و نگران فاجعه ای قریب الوقوع. وقتی که آرمانوش، دختر عمه ارمنی - امریکایی آسیه، نزدشان می آید اسرار پنهان قدیمی خانواده، مرتبط با گذشته خشونت آمیز ترکیه، آشکار می شود.

کتاب شرم

الیف شافاک
الیف شافاک یا الیف شفق، زاده ی ۲۵ اکتبر ۱۹۷۱ استراسبورگ فرانسه) نویسنده ای ترک تبار است. او از دانشگاه تکنیک اورتا دو غوی آنکارا لیسانس روابط بین الملل و فوق لیسانس مطالعات زنان و دکترای علوم سیاسی گرفت. او در هنگام تحصیل در دوره ی فوق لیسانس، اولین کتاب داستانش را در سال ۱۹۹۴ و در سال ۱۹۹۷ هم رمان دومش را منتشر کرد. پس از اتمام دوره ی دکترا به استانبول آمد و آینه های شهر را نوشت. شافاک در سال های ۲۰۰۴–۲۰۰۳ با درجه استادیاری در دانشگاه میشیگان و بعد در بخش مطالعات خاور نزدیک دانشگاه آری...