کتاب اسطرلاب حق

Fihi Ma Fihi
(گزیده فیه ما فیه)
کد کتاب : 15611
شابک : 978-9642092840
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 292
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 18 تیر

معرفی کتاب اسطرلاب حق اثر جلال الدین محمد بلخی(مولانا)

فیه مافیه، کتابی است منثور از خالق مثنوی، مولانا جلال الدین محمد بلخی مشهور به مولوی. آنچه در این کتاب آمده صورت ویراسته و تثبیت شده ی بیانات شفاهی مولاناست و بنابراین واژه ها و ساختار جمله های آن را حد وسط میان زبان گفتار و زبان نوشتار باید به شمار آورد. در این کتاب می بینیم که مولانا، در مناسبت های گوناگون، بیش تر در مجلس پذیرایی امیری یا وزیری که به زیارتش آمده اند، سخن می گوید و البته کلام مولانا هیچ گاه از باریک اندیشی ها و نکته سنجی های لطیف عرفانی خالی نیست.
محمد علی موحد در این گزیده، که با نام اسطرلاب حق شناسانده شده است، از نسخه ی فروزانفر استفاده کرده و در پاره ای موارد به ترجمه ی ترکی گلپینارلی هم مراجعه کرده است. توضیحات او فراتر از ترجمه ی جملات عربی و لغت های غریب و ناشناخته است و تلاش شده تا پیوند مطالب را در خطوط کلی اندیشه ی مولانا متذکر شود.
کتاب شامل بخش مقدمه ای است که در آن آثار منثور مولانا بررسی شده اند، این آثار شامل مجالس سبعه، مکتوبات و مقالات مولانا یا همان فیه مافیه هستند. پس از آن گزیده ی فیه مافیه با توضیحات و تعلیقات دکتر موحد آمده است.
برای استفاده ی اهل فن، فهرست تحلیلی مطالب، فهرست قصه ها، فهرست آیات و احادیث و فهرست لغات نیز در پایان کتاب ضمیمه شده اند.

کتاب اسطرلاب حق

جلال الدین محمد بلخی(مولانا)
جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی، زاده ی 15 مهر 586 و درگذشته ی 4 دی 652 هجری شمسی، از مشهورترین و تأثیرگذارترین شاعران ایرانی است.جلال الدین محمد بلخی در بلخ زاده شد. پدر او مولانا محمد بن حسین، خطیبی معروف به بهاءالدین ولد و سلطان العلما، از بزرگان صوفیه و مردی عارف بود و نسبت خرقه ی او به احمد غزالی می رسید. وی در عرفان و سلوک سابقه ای دیرین داشت و چون اهل بحث و جدال نبود و دانش و معرفت حقیقی را در سلوک باطنی می دانست نه در مباحثات و مناقشات کلامی و لفظی، پرچمداران کلام و...
دسته بندی های کتاب اسطرلاب حق