گورستان پراگ

The Prague Cemetery

مشخصات کتاب گورستان پراگ
مترجم :
شابک :978-200064590-0
قطع :پالتویی
تعداد صفحه :672
سال انتشار شمسی :1397
سال انتشار میلادی :2010
نوع جلد :زرکوب
سری چاپ :3
زودترین زمان ارسال :5 تیر

معرفی کتاب گورستان پراگ اثر اومبرتو اکو | ایران کتاب

گورستان پراگ ششمین رمان اومبرتو اکو است و در اکتبر 2010 منتشر شده است. ترجمه ی انگلیسی آن به قلم ریچارد دیکسون که مأخذ ترجمه ی فارسی است یک سال بعد به بازار آمد. برخی این کتاب را بهترین رمان اکو پس از «نام گل سرخ» تلقی می کنند.
اکو در یادداشتی که برای سایت آمازون نوشته درباره ی کتاب گفته است: «قرن نوزدهم پر از اتفاقات اسرارآمیز و ناگوار بود: پرونده ی دریفوس؛ دسیسه چینی های متعدد سازمان های مخفی کشورهای اروپایی، فرقه های ماسونی، توطئه گران یسوعی و دیگر ماجراهایی که اگر حقایقی مستند نبودندـ باورکردن شان دشوار می شد.

قهرمان گورستان پراگ، کاپیتان سیمونه سیمونینی، تبهکاری تمام عیار است، از آن ها که ریش مصنوعی می گذارند و عصا به دست می گیرند، نفرت در وجودشان می جوشد، با این همه در پیگیری اهداف خود بسیار زیرک اند. او زندگی اش را در نقش سردفتری که اسناد رسمی جعل می کند می گذراند، اما شغل دومش خبرچینی برای سرویس های مخفی است؛ ابتدا در زادگاهش پیه مون و سپس در پاریس. ما با او در اواخر دهه ی شصت زندگی اش روبه رو می شویم، درست وقتی که در لحظه ای بحرانی، در شرایطی که دچار فراموشی مقطعی شده و نگران است مبادا گرفتار «شخصیت دوپاره» شده باشد، کار نوشتن دفتر خاطراتش را آغاز کرده است. به نظر می رسد کشیشی یسوعی به نام آبه دالا پیکولا ساکن آپارتمان کوچکی است که از طریق راهرویی مخفی به محل سکونت سیمونینی راه دارد و وقتی او خوابیده است یادداشت هایی در تفسیر دفتر خاطرات او می نویسد. سیمونینی، که در پاریس با فرویدـ در آن زمان دانشجوی جوان شارکو روان شناس مشهور فرانسوی آشنا شده، نوشتن دفتر خاطرات را با هدف خوددرمانی آغاز کرده است. او سعی می کند جزئیات گذشته ی خود را به یاد بیاورد تا از این طریق به واقعه ای برسد که او را پریشان و دچار فراموشی مقطعی کرده است و ظاهرا دالا پیکولا نقش نوعی «خود برتر» را بازی می کند که هر بار سیمونینی از یادآوری گذشته اش اکراه دارد، او را سرزنش می کند.

کتاب گورستان پراگ

اومبرتو اکو
اومبرتو اکو، زاده ی ۵ ژانویه ۱۹۳۲ و درگذشته ی ۱۹ فوریه ۲۰۱۶، نشانه شناس، فیلسوف، متخصص قرون وسطی، منتقد ادبی و رمان نویس ایتالیایی بود. اکو پس از گرفتن مدرک دکترا در دانشگاه تورینو، در دانشگاه های میلان، فلورانس، بولونیا و کولژ دو فرانس تدریس کرد.اومبرتو اکو بیشتر به عنوان رمان نویس معروف است. درحالی که او در وهله ی اول یک نشانه شناس و فلسفه دان است و در برابر بیش از ۴۰ کتاب علمی و صدها مقاله، تنها ۵ رمان نوشته است. وی یکی از مهم ترین و پرکارترین اندیشمندان و روشنفکران دنیای معاصر به شمار می ...