کتاب قابوسنامه

Qabus-Nama
کد کتاب : 19091
مترجم :
شابک : 978-9643202880
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 400
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1082
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 11 آبان

معرفی کتاب قابوسنامه اثر عنصرالمعالی

قابوس نامه کتابی است پندی در آیین زندگی، تألیف امیر عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندر بن قابوس بن وشمگیر بن زیار و تألیف آن به سال ۴۷۵ قمری است، ولی دکتر عبدالمجید بدوی به دلایلی سال تألیف آن را میان ۴۵۷–۴۶۲ هجری قمری می داند. در قابوس نامه با بازتاب پندنامه ها و اندرزهای ایران باستان، اهمیت سخن، اهمیت خرد و تأکید بر اعتدال روبه رو می شویم.
نام قابوس نامه از نام مولف که در تواریخ به نام قابوس دوم معروف است، گرفته شده است. وی این کتاب را به نام فرزندش گیلان شاه در ۴۴ فصل نوشته، به این قصد که اگر وی پس از او حکومت را حفظ کند یا به رتق و فتق کارهای دیگر بپردازد، بداند چگونه وظایف خود را انجام دهد و همچنین به منظور تربیت فرزند، رسوم لشکرکشی، مملکت داری، آداب اجتماعی و دانش و فنون متداول را مورد بحث قرار داده است. سبک نگارش کتاب نثر مرسل یا همان نثر ساده و بی پیرایه معمول قرن های چهارم و پنجم هجری قمری به سبک بلعمی و بیهقی است.

کتاب قابوسنامه

عنصرالمعالی
عنصرالمعالی کیکاووس بن اسکندر بن قابوس بن وشمگیر بن زیار از آل زیار بود. پدرانش در نواحی شمال ایران - گرگان طبرستان، گیلان و ری سال‌ها حکومت و امارت داشتند. خود او نیز اگر از سلطنتی باشکوه و قدرت برخوردار نبود فی‌الجمله دستگاهی داشت. به‌رسم امیر زادگان آن عهد تربیت شده، آداب مملکت‌داری را فرا گرفته بود.به‌علاوه از دانش‌های آن زمان و فنون و پیشه‌های گوناگون اطلاعاتی فراوان داشت. با بزرگان و پادشاهان آن عصر حشر و نشر کرده بود. بر این جمله تجربه‌های عمری د...