کتاب ادبیات و انقلاب

Literature and revolution
(نویسندگان آلمان)

مشخصات کتاب ادبیات و انقلاب
مترجم :
شابک : 978-9644486883
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 330
سال انتشار شمسی : 1395
سال انتشار میلادی : 1960
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 23 فروردین

معرفی کتاب ادبیات و انقلاب اثر یورگن روله

گزارش روله دربارهٔ یوهانس بشر، معروف به ارفئوس استالینیسم، و اگون اروین کیش، تواناترین روزنامه نگار مدافع مارکسیسم، عالی است. قرائت ظریفی که روله از آثار آنا زگرس عرضه می کند، آشکار می سازد که چگونه آن هنرمند با پیچ و تاب هایی که به رمان های اخیرش می دهد، با نیمه راست ها و نیمه دروغ های «رئالیسم سوسیالیستی» به سازش می رسد. نقش ایده های مارکسیستی در رمان های تاریخی هاینریش مان با بحث های روله به خوبی روشن می شود. با مطالعهٔ فصلی کاملا مستند مشاهده می کنیم که اختلاف نظر هاینریش مان و توماس مان از دیالکتیکی به مراتب وسیع تر حکایت دارد یعنی رویارویی ذهن و اندیشهٔ آلمانی با کشش ناسیونالیسم راست از یک سو و انترناسیونالیسم رادیکال از سوی دیگر.
آن چه در این جا زندگی هنرمندان مختلف را به یکدیگر می پیوندد، مرگ غیرطبیعی و نابهنگام است. صدای شاعران و درام نویسان و منتقدان آلمانی یکی پس از دیگری با تبعید یا قتل یا خودکشی خاموش می شود. با خواندن ماجرای نابودی اوسیتسکی، موهزام، کورنفلت، تئودور ولف، فریدل، تولر، هازنکلور، ارنست وایس، و اشتفان تسوایگ، پی می بریم که ادبیات به راستی خطرناک ترین پیشه هاست.

کتاب ادبیات و انقلاب

یورگن روله
یورگن روله (زاده 5 نوامبر 1924 در برلین، وفات 29 ژوئن 1986 در بن)، در واقع تئو-یورگن آلبرت رول، نویسنده، روزنامه نگار، سردبیر و سردبیر تلویزیون بود. مضمون اصلی وی به عنوان نویسنده کتابها و نوشتارهای مهم فرهنگی و ایدئولوژیک-انتقادی، ارتباط متقابل نویسندگان و دیکتاتوری ها بود. وی در فیلم های متعددی برای Westdeutscher Rundfunk (WDR) در مورد چگونگی برخورد با گذشته آلمان اظهار داشت و "علیه غرق شدن به فقدان تاریخ" رو کرد.