کتاب مگنا کارتا

Magna Carta: The Medieval Roots of Modern Politics
ریشه های قرون وسطایی سیاست مدرن
کد کتاب : 2199
مترجم : نیایش امیدی
شابک : 978-6004970006
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 136
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2015
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 22 اردیبهشت

معرفی کتاب مگنا کارتا اثر دیوید استارکی

کتاب «مگناکارتا؛ ریشه های قرون وسطایی سیاست مدرن»، منشورکبیر قانونی انگلستان یا «مگناکارتا» را در گستره هشتصدساله ای از قرن سیزدهم تا به امروز بررسی می کند. این منشور که به طور رسمی در سال ۱۲۱۵ به تصویب رسیده به زبان لاتین نوشته شده و به نام لاتین آن شناخته می شود.
این کتاب روی وقایع دوره ده ساله ۱۲۱۵ تا ۱۲۲۵ متمرکز است. در طول همین دهه بود که مگناکارتا از رساله ای افراطی به شالوده «قانون مشروطه در حال رشد انگلستان» تغییر ماهیت داد. در متن کتاب به تفصیل در مورد این دیدگاه مگنا کارتا بحث شده است؛ این موضوع همچنین در بخش «ضمایم: منشورها» ی این کتاب و در قالب جدولی متشکل از سه نسخه مهم منشور ۱۲۱۵، ۱۲۱۶ و ۱۲۲۵ در ستون های موازی ارائه و فصل ها (بندها) شماره بندی و منطبق شده اند.
داستان مگناکارتا با تعداد قابل توجهی از شخصیت ها، وقایع آشفته و تغییرات ناگهانی در شانس و اقبال، از آن دسته داستان های بسیار فریبنده است که به طرز فوق العاده ای خوب ثبت شده و اهمیت آن کمتر از خود منشور نیست. در حقیقت، این احتمالا نخستین رویداد در تاریخ انگلستان است که فرآیند سیاسی در آن کاملا مشهود است.
نویسنده در این کتاب قصد دارد این داستان را بر اساس وقایع هر روزه آن نقل کند. او عقیده دارد : «قدمت هشتصدساله مگناکارتا هرچند غرورآمیز است اما نشان دهنده کهن سالی و صدای شکستن مفاصل آن نیز هست. برخی حتی می گویند که از پوکی استخوان علاج ناپذیری رنج می برد. آیا وقت آن رسیده که تسلیم شویم و از نو شروع کنیم؟ آیا یادآوری نقطه شروع همه اینها در مگنا کارتا، راه بهتری را پیش روی ما قرار می دهد؟»

کتاب مگنا کارتا

دیوید استارکی
دیوید رابرت استریک (متولد 3 ژانویه 1945) یک مورخ انگلیسی و مجری رادیو و تلویزیون است.