کتاب جم جمک برگ خزون

Jamjamak Barg-e Khazoun
کد کتاب : 23468
شابک : 978-9646994822
قطع : خشتی
تعداد صفحه : 74
سال انتشار شمسی : 1397
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 9
زودترین زمان ارسال : 23 تیر

معرفی کتاب جم جمک برگ خزون اثر ثمینه باغچه بان

کتاب «جم جمک برگ خزون» مجموعه ای از متل های عامیانه ایران است که بزرگ و کوچک دست کم چندتایی از آن ها را از زبان مادربزرگ ها و یا مادران خود شنیده اند، اکنون به کوشش ثمینه باغچه بان و با تصویرگری فرشید شفیعی به بازار آمده است.
کتابی که جایش برای همه مادران و پدرانی که می خواهند فرزندانشان از خردسالی با ادبیات عامیانه ایران آشنا شوند، خالی بود. کتابی کوچک و زیبا با چند متل خیلی آشنا با تصویرهایی هنرمندانه. این همه ی آن چیزی است که یک مادر یا مربی مهد کودک در سهیم شدن این ادبیات با کودکش نیازمند است. ثمینه باغچه بان گردآورنده ی متل های این کتاب خود می نویسد: «… چه جادویی است در این متل ها که فراموشی ندارند و یادشان ما را بی اختیار به دوران خیالی کودکی باز می گردانند … متل ها را برای فرزندان مان بخوانیم و آنان را با دنیای پاک و میراث فرهنگی نیاکان مان پیوند دهیم تا با درک ریتم و آهنگ درونی هر متل با زیبایی هستی و زندگی همراه شوند».
آن چه این کتاب را نو و استثنایی کرده است تصویرهای برانگیزاننده ی فرشید شفیعی است که با به کارگیری عناصری دیداری از هنر ایران و گزینش رنگ های شاد و پرانرژی برگرفته از فرهنگ قوم های ایرانی این فرصت را به خواننده می دهد که فضاهای زندگی گذشتگان را لمس کند و بچشد در فضاهایی که این متل ها آفریده شده اند و سینه به سینه نقل شده اند.

کتاب جم جمک برگ خزون

ثمینه باغچه بان
ثمین باغچه‌بان (زاده ۱۳۰۴ تبریز – درگذشته ۲۹ اسفند ۱۳۸۶، استانبول) آهنگساز، شاعر، نویسنده و مترجم ایرانی بود. ثمین باغچه‌بان برای چندین دهه حضوری پر رنگ در موسیقی ایران داشت. در دوران پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران سال‌ها در هنرستان عالی موسیقی تدریس کرد. ساخته‌هایش در کنسرت‌های بسیاری اجرا شدند و او را به عنوان یکی از چهره‌های مؤثر در موسیقی چندصدایی ایران مطرح کردند.ثمین باغچه‌بان در سال ۱۳۰۴ در تبریز به دنیا آمد. پدرش جبار باغچه‌بان (جبار عسکرزاده) ب...