کتاب نبوغ

Genius 101
کد کتاب : 24042
مترجم : حوری بافته چی
شابک : 978-6002531889
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 272
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 1999
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب نبوغ اثر دین کیت سیمونتون

هدف این کتاب روشن کردن اهمیت پدیده نبوغ است و با این دیدگاه به بررسی همه جانبه آن می پردازد. در این مسیر، نبوغ از لحاظ تاریخی، ماهوی، زیستی، اجتماعی و روانی مورد بررسی قرار گرفته است. آنچه بیش از هر چیز مایه شگفتی است، تاثیر فرهنگ در ظهور این پدیده است زیرا نبوغ فراتر از آرایش ژنریک در گروه های انسانی رخ می دهد. آیا تمدن ها و فرهنگ های عظیمی که در تاریخ بشر بنا شده اند، بر اثر وجود انسان هایی بوده که ژن های برتری داشته اند؟ آیا انسان هایی که در کشورهای آلمان، ژاپن و چین زندگی می کنند در مقایسه با انسان هایی که در کشورهای آفریقایی یا خاورمیانه زندگی می کنند، ژن های برتری دارند؟
این کتاب با بررسی و جمع بندی مطالعات و پژوهش های صورت گرفته، به ما می گوید که دنیای غرب چگونه با شناخت نوابغ و استعدادها، آن ها را جذب و درونی می کند و بر غنای هوشمندی خود می افزاید. به طور کلی نابغه کیست و معیار هوشمندی کدام است؟
برخی فصل های کتاب عبارتند از: «نخستین تحقیقات در زمینه نبوغ»، «آیا نبوغ ارثی است؟»، «نبوغ ارثی است یا آموختنی؟»، «رابطه نبوغ و جنون چیست؟، «نبوغ فردی است یا جمعی؟»
نویسنده کتاب دین کیت سیمونتون است. او رئیس انجمن بین المللی زیبایی شناسی تجربی، رئیس دپارتمان روان شناسی دانشگاه دیویس کالیفرنیا، رئیس انجمن روان شناسی، زیبایی، خلاقیت و هنر دانشگاه یوسی دیویس، برندة جایزة ویلیام جیمز از انجمن روان شناسی امریکا (APA) و نویسندة ده ها مقاله و کتاب در زمینه های خلاقیت، نبوغ، رهبری، تاریخ روان شناسی و زیبایی شناسی است.

کتاب نبوغ

دین کیت سیمونتون
دین کیت سیمونتون استاد برجسته روانشناسی UC-دیویس است. وی به مطالعه هوش انسانی، خلاقیت، بزرگی و روانشناسی علم علاقه خاصی دارد. سیمونتون در 27 ژانویه سال 1948 در لس آنجلس (گلندیل) کالیفرنیا متولد شد. وی مدرک کارسناسی ارشد خود را از دانشگاه هاروارد در سال 1973 و دکترای خود را در سال 1975 به دست آورد. او عضو انجمن پیشرفت آمریکا و همکار انجمن روانشناسی آمریکا است.وی بیش از 340 انتشارات ، از جمله 13 کتاب دارد. یكی از كتابهای او با عنوان "ریشه های نبوغ" جایزه كتاب ویلیام جیمز را دریافت كرد.