کتاب تاریخ اندیشه های سیاسی در قرن بیستم 1

History of Political Thoughts
(اندیشه های مارکسیستی)
کد کتاب : 25694
شابک : 978-6220602279
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 585
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 15
زودترین زمان ارسال : 28 تیر

تاریخ اندیشه های سیاسی در قرن بیستم 2
History of Political Thoughts
(لیبرالیسم و محافظه کاری)
کد کتاب : 25679
شابک : 978-6220602293
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 424
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 16
زودترین زمان ارسال : 28 تیر

معرفی کتاب تاریخ اندیشه های سیاسی در قرن بیستم 2 اثر حسین بشیریه

اندیشه های لیبرالی مبنای فلسفی و نظری نظام های دموکراتیک غرب است. به این مفهوم، دموکراسی تحقق عینی و تعدیل شده ی لیبرالیسم است. جوهر لیبرالیسم تفکیک حوزه های دولت و جامعه، و تحدید قدرت دولت در مقابل حقوق فرد در جامعه است. لیبرالیسم از آغاز کوششی فکری به منظور تعیین حوزه ی خصوصی (فردی، خانوادگی، اقتصادی) در برابر اقتدار دولتی بوده است؛ و به عنوان ایدئولوژی سیاسی، از حوزه ی جامعه ی مدنی در برابر اقتدار دولت و بنابراین از دولت مشروطه و مقید به قانون و آزادی های فردی و حقوق مدنی، به ویژه مالکیت خصوصی، دفاع کرده است.
محافظه کاری واکنشی به لیبرالیسم و عقل گرایی جنبش روشنگری و تجدد بود و به ویژه پس از انقلاب فرانسه، در دفاع از سنت ها پدیدار شد و در آرمان های اصلی لیبرالیسم و تجدد اولیه یعنی آزادی، برابری، فردگرایی، عقل گرایی، و جدایی دین از دولت تردید روا می داشت؛ و در عوض از حفظ امتیازات و نابرابری های اجتماعی و ساخت اقتدار قدیم دفاع می کرد.

کتاب تاریخ اندیشه های سیاسی در قرن بیستم 2

حسین بشیریه
حسین بشیریه (زاده ۱۳۳۲ در همدان) جامعه‌شناس و پژوهشگر علوم سیاسی است. وی یکی از اندیشمندان سیاسی مهم و تأثیرگذار ایران پس از انقلاب به‌شمار می‌آید. پژوهش‌های او بیشتر در حوزه تئوریهای انقلاب، جامعه‌شناسی سیاسی، جامعه‌شناسی سیاسی ایران، توسعه سیاسی و اندیشه سیاسی در غرب است. وی لیسانس خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه تهران گرفت و سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت. در سال ۱۹۷۹ در رشته رفتارشناسی سیاسی از دانشگاه اسکس انگلستان فوق لیسانس دریافت کرد و در سال ۱...
دسته بندی های کتاب تاریخ اندیشه های سیاسی در قرن بیستم 2