کتاب به صرف قهوه و پیتا

coffee and pita
سفرنامه و عکس های بوسنی و هرزگوین
کد کتاب : 26786
شابک : 978-6000334505
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 208
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2020
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 28 مرداد

معرفی کتاب به صرف قهوه و پیتا اثر معصومه صفایی راد

کتاب روایت و عکس هایی از سفر به کشور بوسنی و هرزگوین است. سفری ده روزه به بهانه شرکت در پیاده روی صلح و گشت وگذار در این کشور. کتاب بیش از سفرنامه است و قصه آدم ها را در این کشور دنبال می کند. آدم هایی که جنگ روی دیگری از زندگی را نشان شان داد.

بوسنی برای ایرانیان چندان هم غریبه نیست. متولدین دهه شصت به قبل عمدتا خاطراتی دارند از تصاویر و عکس های جنگ بوسنی که در دهه هفتاد مرتبا از تلویزیون پخش می شد و کمک هایی که برای مردم جنگ زده این کشور در مساجد جمع می شد.

نویسنده کتاب دختری دهه هفتادی است که هیچ شناختی از این کشور نداشته و به قصد کشف سفر می کند و با نثری ساده و صمیمی ما را با تجربیات خود همراه می کند.

کتاب به صرف قهوه و پیتا

قسمت هایی از کتاب به صرف قهوه و پیتا (لذت متن)
صدای اس ام اس موبایلم می آید: «شما به شبکه صربستان متصل شدید. نرخ مکالمه ...» دیگر مطمئن می شوم دزدیده شدیم! بقیه به تئوری دزدیده شدن می خندند ولی من فراوان خوانده ام. توی بالکان جنگ تمام نمی شود؛ از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود. وضعیت صلح اینجا آتش زیر خاکستر است. صرب های منطقه دل خوشی از حضور ما ندارند و به زور مجامع بین المللی این چند روز پیاده روی را تحمل می کردند. همین روزها که ما اینجا هستیم، شبکه تلویزیونی الجزیره بالکان نظرسنجی کرده که راتکو ملادیچ و رادوان کاراجیچ، فرماندهان صرب این جنگ، که در دادگاه لاهه هم محکوم شده اند، قهرمان جنگی هستند یا جنایتکار جنگی؟ شصت درصد از شرکت کنندگان رای به قهرمان بودنش داده اند! بقیه کتاب هایی که خوانده ام در ذهن مرور می کنم که ببینم دقیقا چه بلایی قرار است سرمان بیاید.