کتاب گربه های آدمخوار

Man-eating cats

مشخصات کتاب گربه های آدمخوار
مترجم :
شابک : 9789647253505
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 132
سال انتشار شمسی : 1390
سال انتشار میلادی : 2011
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب گربه های آدمخوار اثر هاروکی موراکامی

«گربه های آدم خوار»، مجموعه ای مشتمل بر شش داستان است. «پروانۀ شب تاب»، «تونی تاکیتانی»، «خرچنگ ها»، «گربه های آدم خوار»، «اتفاق، اتفاق، اتفاق» و «نفر هفتم» عناوین این داستان ها هستند که همگی در یک عنصر مشترک اند؛ «بومی و در عین حال، جهانی بودن». در هر شش داستان، شخصیت ها ژاپنی هستند. اسامی مکان ها، غذاها و فضای عمومی داستان ها نیز و این یکی از برگ های برندۀ موراکامی است؛ نویسنده ای که اگرچه در پرینستون و هاروارد تفت تدریس کرده و تجربۀ زندگی آمریکایی را از سر گذرانده است، همچنان به ریشه های وطنی خود پایبند است و آن گاه که قلم در دست می گیرد، از سرزمین خود، ژاپن و مردمش می نویسد و مانند دیگرنویسندگان تازه به دوران رسیده، برای خوشایند غرب نمی نویسد. اتفاقا موراکامی در مقابل آمریکا، نگاهی کنایی و طعنه آمیز دارد. او خود به این موضوع، کاملا آگاه است و حتی در کتاب پیش رو، در داستان «تونی تاکیتانی»، گوشه چشمی به این امر دارد؛ آن گاه که ماجرای مردی به همین نام را روایت می کند و می گوید: «شوزابوزو تاکیتانی [پدر شخصیت اصلی] پاک یادش رفته بود روی بچه اسم بگذارد. سرگرد اسم کوچک خودش، تونی، را پیشنهاد داد. البته تونی اسم هیچ بچۀ ژاپنی نبود، اما چنین فکری هرگز به ذهن سرگرد نمی رسید. شوزابورو تاکیتانی که به خانه رسید، اسم «تونی تاکیتانی» را روی تکه کاغذی نوشت، به دیوار آویزان کرد و تا چند روز به آن زل زد. هوم! «تونی تاکیتانی» بد نیست. بد نیست. اشغال ژاپن از طرف آمریکا احتمالا تا مدتی طول می کشید و یک نام برازندۀ آمریکایی شاید هنوز بعضی جاها به درد بچه می خورد.

متن اثر اصلی به زبان ژاپنی است و کتاب حاضر ترجمه یکی از داستانهای کتابBlind willow, sleeping woman : twenty-four stories تحت عنوانMan-eating cats از متن انگلیسی به فارسی است.

کتاب گربه های آدمخوار

هاروکی موراکامی
هاروکی موراکامی در ۱۲ ژانویه ۱۹۴۹ در کیوتو ژاپن به دنیا آمد. در سال ۱۹۶۸ به دانشگاه هنرهای نمایشی واسدا رفت. در سال ۱۹۷۱ با همسرش یوکو ازدواج کرد و به گفته ی خودش در آوریل سال ۱۹۷۸ در هنگام تماشای یک مسابقه ی بیسبال، ایده ی اولین کتاب اش، به آواز باد گوش بسپار به ذهنش رسید. در سال ۱۹۷۹ این رمان منتشر شد و در همان سال جایزه ی نویسنده ی جدید گونزو را دریافت کرد. در سال ۱۹۸۰ رمان پینبال (اولین قسمت از سه گانه ی موش صحرایی) را منتشر کرد. در سال ۱۹۸۱ بار جازش را فروخت و نویسندگی را پیشه ی حرفه ای ...