کتاب کیرکگور

Kierkegaard : a guide for the perplexed
کد کتاب : 30258
شابک : 978-6004365949
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 225
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2006
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 22 اردیبهشت

معرفی کتاب کیرکگور اثر کلر کارلایل

کتاب «کیر کگور» که در قالب مجموعه راهنمای سرگشتگان انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است در واقع مقدمه ای راهگشا به اندیشه این متفکر مسیحی است که در فصل نخست خود با مروری بر زندگی نامه وی آغاز می شود و آثار و زندگی او را مرور می کند. کتاب در دومین فصل خود اما به مرور سبک ادبی او وارد می شود روش های ارتباط گیری وی را مورد توجه قرار می دهد.

کتاب در سومین فصل خود به بررسی نقد کگور به هگل وارد می شود که بستر اصلی فلسفه کگور به شمار می رود. او در اکثر متونش به شکلی جدلی به هگل حمله می برد و البته این نوع برخورد نمایی از تأثیر هگل بر کگور را نیز به نمایش می کشد. هر چند که به نظر می رسد نقدهای کگور بر هگل بیشتر متکی بر درس گفتارهایی بوده که در دانشگاه درباره او دریافت کرده و نه خوانش متون هگل.

در فصل چهار کتاب مفهوم «انفسیت» یا «subjectivity» در اندیشه کگور مورد توجه قرار گرفته است. کگور این مفهوم را معادل حقیقت می داند و آن را نوعی باشندگی اصیل و مومنانه می پندارد. او از این رهگذر و برای شرح این مفهوم به بازخوانی مفهوم مسیحی گناه نیز می پردازد و در ادامه کتاب نیز در فصل پنجم خود با توجه به همین مساله وارد موضوع نگاه الهیاتی اندیشه او می شود.

این فصل با توضیح معنای گناه در اندیشه او آغاز و ایده او درباره این مفهوم که همه انسان ها به نوعی گناهکار هستند را شرح می دهد. کتاب در ادامه نیز به تحلیل های او از گناه که در کتاب های مفهوم اضطراب و بیماری به سوی مرگ بیان شده است ورود پیدا می کند.

فصل های ششم و هفتم کتاب شرحی است از دو کتاب مشهور کگور با عناوین ترس و لرز و پاره های فلسفی. کگور در کتاب ترس و لرز سعی کرده با استفاده از داستان ابراهیم و اسحاق در کتاب مقدس با تفسیر هگل از ایمان دینی جدال کند.

این کتاب خاتمه خود را نیز به طرح برخی تاملات اخلاقی در باب اندیشه این متفکر اختصاص داده است و درباره تأثیر او بر فلاسفه پس از خود نیز سخنی به میان آورده است.

کتاب کیرکگور

دسته بندی های کتاب کیرکگور