کتاب دانش خطرناک

Dangerous Knowledg: Orientalism and Its Discontents
شرق شناسی و مصائب آن
  • 10 % تخفیف
    قیمت : 82,000 | 73,800 تومان

  • موجود
  • انتشارات: ماهی ماهی
    نویسنده:
کد کتاب : 33375
مترجم :
شابک : 978-9642092932
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 468
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2006
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 7 آبان

معرفی کتاب دانش خطرناک اثر رابرت اروین

نویسنده در این کتاب نسبتا مفصل مبانی نظری و تاریخچه ی علمی به نام اورینتالیسم یا شرق شناسی را به دقت بررسی کرده و، هرچند معتقد است که ابدا نمی توان «گاه شماری واحدی در چارچوبی واضح و معین به دست داد»، بر این نظر است که شرق شناسی، به معنای دقیق کلمه، از قرن های شانزدهم و هفدهم میلادی به دست کسانی چون گیّوم پوستل، یاکو گولیوس و ادوارد پوکاک پدید آمده است. شرق شناسی در ایران با کتاب مشهور ادوارد سعید مطرح شد و تصویری که اروین از شرق شناسی به دست می دهد تا حد زیادی نقطه ی مقابل دیدگاه سعید در کتاب «شرق شناسی» است.
کتاب «دانش خطرناک» در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و برخلاف کتاب ادوارد سعید که نگاه ایدئولوژیک به شرق شناسی دارد سعی کرده تا با نگاهی بی طرف و فارغ از ایدئولوژی به شرق شناسی بپردازد.
اروین تاریخ معاصر را در دانشگاه آکسفورد خواند. او تحصیلات تکمیلی اش را در دانشگاه مطالعات مشرق زمین و افریقا (SOAS) تحت نظارت برنارد لوئیس گذراند و در طول تحصیل به اسلام گروید. در سال ۱۹۷۲ استاد تاریخ قرون وسطی در دانشگاه سنت اندروز شد اما پنج سال بعد، در سال ۱۹۷۷ زندگی آکادمیک را رها کرد تا داستان نوسی را ادامه بدهد، البته او همچنان به طور پاره وقت در دانشگاه های آکسفورد و کمبریج تدریس می کند.

کتاب دانش خطرناک

رابرت اروین
رابرت گراهام اروین (متولد 23 آگوست 1946) مورخ، رمان نویس و نویسنده انگلیسی ادبیات عرب است.اروین در کالج اپسوم تحصیل کرد، تاریخ معاصر را در دانشگاه آکسفورد خواند و در دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی (SOAS) تحت نظارت برنارد لوئیس تحقیقات تحصیلات تکمیلی را انجام داد. پایان نامه وی در مورد تسخیر ممالیک در کشورهای صلیبی بود، اما وی نتوانست آن را کامل کند. وی در طول تحصیل به اسلام گروید و مدتی را در خانقاه درویشی در الجزایر گذراند. از سال 1972 وی مدرس تاریخ قرون وسطی در دانشگاه سنت اندروز بود. وی د...