کتاب زندگی عشق و دیگر هیچ

Life is love and nothing more
کد کتاب : 33910
شابک : 978-9644238062
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 570
سال انتشار شمسی : 1397
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 16 مرداد

معرفی کتاب زندگی عشق و دیگر هیچ اثر کریم فیضی

مجموعه گفتگوهایی است که در چند ماه گذشته، با دکتر محمد علی اسلامی ندوشن به عمل آمده است. توضیحی که بیان و ادای آن لازم است، این که: ساختار کتاب بر چند فصل زیر استوار است:
فصل اول: زندگی و زمانه دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن – و طبعا هم نسلان را شامل می شود. این عهد و ایام در خلال سوال هایی بنیادی مورد بحث و بررسی و در مواردی موشکافی قرار گرفته است. به حسب ذات این فصل، بحث ها حالت تاریخ و خاطره دارد و تحولات بیش از ۷ دهه زندگی ایرانی از خلال زندگی یکی از دانشوران معاصر مورد بررسی و تامل قرار می گیرد. با توجه به ادواری که از دهه نخست این قرن تا امروز بر ایرانی ها گذشته است، طبیعی بوده است که از نوسازی رضاخانی تا حکومت محمد رضا پهلوی سخن به میان بیاید و پخش های چون کودتای ۲۸ مرداد وتحولاتی چون وقوع انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی ایران نیز مورد اشاره قرار بگیرند و هر چیزی را که می توان بیان کرد ، به بوته پرسش و پاسخ نهاد.
فصل دوم: درباره ادب و ادبیات ایرانی و تاریخ ادبیات ایران و سیر مشخص و کلی و جریان اصلی آن است که از طریق شاعران شاخصی چون؛ فردوسی، مولانا، خیام ف سعدی و حافظ ادامه پیدا کرده است. نگارنده درباره هر یک از این شخصیت ها و پایگاه ادبی و شعری شان به تفصیل و با رویکردی کاملا نکته سنجانه با دکتر اسلامی ندوشن به تفصیل گفتگو کرده است که اینک در برابر شماست.
فصل سوم: که بخش پایانی کار است – درباره فرهنگ و متعلقات قدیم و جدید آن است که بحث هایی چون: «زندگی»، «سرشت و سرنوشت»، «هنر و زیبایی»، «عشق و مرگ»، «آینده و آینده ما»، «مسئله تجربه» «عشق چیست؟»، «سیاست چیست »،«تاریخ»، «نوشتن»، «تاریخ»، «سفر در سفر» و امثال را شامل می شود و امیدوارم که سمت و سوی آنها برای خوانندگان گرامی کتاب، آن اندازه بدیع و متفاوت باشد که من در مقام فاعل چنین احساسی در مورد آنها دارم.
بیان این توضیح ضروری است که: در این گفتگوها سعی مضاعفی خرج داده ام تا سوال ها دقیق و موشکافانه باشد، و در نتیجه، پاسخ ها نیز حالت متفاوتی پیدا کند و مطالبی طرح شود که هیچ نشانه ای از تکرار در آنها نباشد.

کتاب زندگی عشق و دیگر هیچ

کریم فیضی
کریم فیضی در سال ۱۹۸۰ میلادی (= ۱۳۵۸ شمسی) یک سال بعد از انقلاب اسلامی در تبریز به دنیا آمد. در آن سال تبریز درگیر شورش هایی بود که کمتر از شورش های تهران به عنوان مرکز ایران و قلب انقلاب نبود. تولد او مقارن با روزی بود که سید محمدعلی قاضی طباطبایی - از چهره های نامدار انقلابی - در تبریز ترور شد و به عنوان اولین کشته عبادتگاه (= «شهید محراب») معروف شد. بنابراین می توان حدس زد که کودکی اش در موجی از هیاهو و درگیری و ناآرامی سپری شده باشد.