کتاب حیات فکری-سیاسی امامان شیعه

The intellectual-political life of Shiite Imams
  • 950,000 تومان
  • تمام شد ، اما میاریمش 😏
  • انتشارات: علم علم
کد کتاب : 45899
شابک : 978-9642243556
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 780
سال انتشار شمسی : 1400
سال انتشار میلادی : 2002
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 7
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب حیات فکری-سیاسی امامان شیعه اثر رسول جعفریان

"حیات فکری-سیاسی امامان شیعه" اثری است به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین "رسول جعفریان" که در آن آموزه های حاصل از ظهور قرآن و حدیث را که شیعیان مبنای تفسیر خود از اسلام می دانند، مورد بررسی قرار می‌دهد. آنها در صورت اختلاف در روایت یا لحن آنچه در دو منبع آمده است، سخنان ائمه را دلیل می‌دانند. این روش مشابهی است که اهل سنت از آن استفاده می‌کنند، با این تفاوت که گروهی از صحابه و تابعین، علمای بعدی را انتخاب کرده و از طریق آنها معارف دینی را مطالعه کرده‌اند و تفسیر آن‌ها را معتبر پذیرفته‌اند.
امام علی (ع) به دستور الهی و از سوی پیامبر به امامت منصوب شد و این امامت از نظر شیعیان صرفا یک امامت سیاسی نیست، بلکه اصولا یک امامت دینی است و پس از آن هم ائمه گذشته، امامان بعدی را یک به یک تعیین و معرفی کرده‌اند. علاوه بر این، شخصیت علمی و اخلاقی ائمه حاکی از آن است که کسب دین از طریق آنان ضرورت دارد. در نتیجه، شیعیان علاوه بر متون دینی، از علم و شخصیت ائمه اطهار علیهم السلام در پذیرش امامت و پیشوایی آنان بهره برده اند و کتاب "حیات فکری-سیاسی امامان شیعه" به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین "رسول جعفریان"، به اندیشه‌ی آنان پرداخته است.
در "حیات فکری-سیاسی امامان شیعه"، حجت‌الاسلام والمسلمین "رسول جعفریان" نتایج تحقیقات خود را در اختیار علاقه مندان قرار داده و با استفاده از منابع معتبر، جنبه‌های کلیدی حیات ائمه را پوشش می‌دهد. تأکید بر زندگی سیاسی برای آشنایی دانشجویان با دیدگاه های سیاسی آن بزرگواران طراحی شده است، در حالی که تأکید بر زندگی فکری برای معرفی زیربنای فکری امامان به دانشجویان تدوین شده است و سیره معصومین(ع) در حد امکان از نظر اخلاقی بررسی شده است.

کتاب حیات فکری-سیاسی امامان شیعه

رسول جعفریان
رسول جعفریان، روحانی و پژوهشگر تاریخ ایرانی است، وی اکنون استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران، رئیس کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایرانو رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران می باشد.
قسمت هایی از کتاب حیات فکری-سیاسی امامان شیعه (لذت متن)
از متن پشت جلد کتاب: حیات فکری-سیاسی امامان شیعه کتابی است درباره ی زندگی دوازده امام. هدف این کتاب مرور بر مهم ترین وقایع زندگی، اقدامات سیاسی، آراء و افکار و نگاه اصلاحی امامان نسبت به افکار و اندیشه های جاری زمانه است. در این کتاب، با استفاده از مآخذ کهن، کوشش شده است تا دیدگاه های امامان در ارائه ی تصویری معتدل از اسلام و تشیّع و همچنین اخلاق و منش درست در رفتارهای سیاسی و فکری تبیین شود.