کتاب سیمین بهبهانی

Simin Behbehani
کد کتاب : 52434
شابک : 978-6227291025
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 112
سال انتشار شمسی : 1400
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 6 مهر

معرفی کتاب سیمین بهبهانی اثر طیبه شامانی

( سیمین خلیلی ) معروف به ( سیمین بهبهانی ) متولد ۲۸ تیر ۱۳۰۶ در تهران بود. او نویسنده، شاعر غزل‌سرای معاصر ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران بود. سیمین بهبهانی در طول زندگی‌اش بیش از ۶۰۰ غزل سرود که در ۲۰ کتاب منتشر شده‌اند. شعرهای سیمین بهبهانی موضوعاتی هم‌چون عشق به وطن، زلزله، انقلاب، جنگ، فقر، آزادی بیان و حقوق برابر برای زنان را در بر می‌گیرد. سرودن غزل‌های فارسی در وزن‌های بی‌سابقه به سیمین لقب ( نیمای غزل ) را داده است. سیمین بهبهانی از سال ۱۳۳۰ به مدت سی سال معلم آموزش و پرورش بود.
پدر و مادر سیمین که در سال ۱۳۰۳ ازدواج کرده بودند، در سال ۱۳۰۹ از هم جدا شدند و مادرش با ( عادل خلعتبری ) مدیر روزنامه آینده ایران ازدواج کرد و صاحب سه فرزند دیگر شد.
سیمین در سال ۱۳۲۵ با ( حسن بهبهانی ) ازدواج کرد و از همان جا به سیمین بهبهانی معروف شد. حاصل این ازدواج دو پسر با نام‌های علی و حسین، و یک دختر به نام امید است، ( ابوالحسن تهامی‌نژاد ) دوبلور و صداپیشه ایرانی، داماد اوست. سیمین بهبهانی در سال ۱۳۴۹ از حسن بهبهانی جدا شد و با ( منوچهر کوشیار ) ازدواج کرد. منوچهر کوشیار تیرماه ۱۳۶۳ در اثر عارضه قلبی درگذشت.
سیمین به علت مشکلات تنفسی و قلبی در بیمارستان پارس تهران بستری بود. وی از پانزدهم مرداد ۱۳۹۳ در کما به سر می‌برد؛ سیمین بهبهانی ساعت یک بامداد روز سه شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۳، در سن ۸۷ سالگی درگذشت پیکر او با حضور مردم و ادیبان و هنرمندان از مقابل تالار وحدت تشییع شد و در بهشت زهرا در مقبره خانوادگی و کنار پدرش به خاک سپرده شد و...

کتاب سیمین بهبهانی

طیبه شامانی
طیبه شامانی متولد اولین روز فروردین سال ۱۳۵۵ در دامغان است. او دوره کودکی، نوجوانی و جوانی‌اش را در زادگاه خودش سپری کرد و در محضر استادانی مثل سرکار خانم ناصحی به آموختن شعر بزرگسال همت گماشت؛ ولی سرانجام با اتمام تحصیلات دانشگاهی و بعد از ازدواج، به همراه همسرش به تهران رفت و در تهران با شرکت در جلسات شعر استاد ناصر کشاورز و سرکار خانم افسانه شعبان‌نژاد، شعر کودک را جدی گرفت و روز به روز به با شعر کودک بیشتر انس گرفت. خانم شامانی می گوید: «اولین شعرم یک شعر نوجوان بود که در ...