کتاب تاریخ امیران منغیتیه ی بخارا

History of Mangitids Emirs of Bukhara
کد کتاب : 98107
شابک : 978-6225346024
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 265
سال انتشار شمسی : 1401
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 6 مرداد

معرفی کتاب تاریخ امیران منغیتیه ی بخارا اثر صدرالدین عینی

کتاب «تاریخ امیران منغیتیه بخارا» یکی از آثار اولیه استاد صاحب‌نام تاجیک، صدرالدین عینی (درگذشته به سال 1333 شمسی) است که در کنار ارائه گزارشی از دگرگونی‌های سیاسی - اجتماعی دوره حکومت منغیتیان و روابط آنان با روسیه و دیگر خان‌نشین‌های ماوراءالنهر، به‌طرز زندگانی مردم آن روزگار و چگونگی رفتار ظالمانه حاکمان با آن‌ها نیز توجه کرده است.
اگرچه جدای از تجارب شخصی صدرالدین عینی که فقط به دوره کوتاهی از آخرین روز‌های حکمرانی امیران منغیتیه محدود می‌شد، مآخذی که برای تدوین تاریخچه تحولات پیشین امارت بخارا در دست داشت کم و اندک بودند و به‌علاوه این نوشته جنبه‌ای تبلیغی و تهییجی نیز داشت، ولی با این حال روایت عینی از این دوره، روایت دور از واقعیت نیست.

کتاب تاریخ امیران منغیتیه ی بخارا

صدرالدین عینی
صَدرالدین عِینی (۲۶ فروردین ۱۲۵۷ بخارای ازبکستان - ۲۴ تیر ۱۳۳۳ دوشنبهٔ تاجیکستان) از بزرگ‌ترین نویسندگان و ادیبان زبان فارسی تاجیکی و کشور تاجیکستان در آغاز سده بیستم و نخستین رئیس آکادمی علوم تاجیکستان(۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ میلادی) است.صدرالدین عینی در روستای ساکتری در امارت بخارا که در آن زمان تحت‌الحمایه روسیه بود به دنیا آمد. پدر و مادر صدرالدین در ۱۸۸۹ درگذشتند و او در ۱۸۹۰ به بخارا آمد. فرزندش عینی کمال خاورشناس برجسته تاجیکستان است. پدرش سید مراد خواجه، از پیشه‌وران روستا، تأثیر ...
دسته بندی های کتاب تاریخ امیران منغیتیه ی بخارا