حمید رفیعی

حمید رفیعی

دکتر رفیعی ،روزگاری در مرکز نشر دانشگاهی به تدریس ویرایش و ویراستاری پرداخت.او در سال1374 خ.،مشارکتی فعال در کمیته علمی برای برگزاری کنگره بزرگداشت ابو الفضل رشیدالدین میبدی،از خود نشان داد. همکار ی پیوسته ایشان با فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مرکز نشر دانشگاهی و دفتر پژوهش‏های فرهنگی از دیگر فعالیت‏های دکتر رفیعی بود. از این رهگذر مقاله های ارزشمندی در مجلات وزین علمی کشور، مانند آدینه، جامعه سالم، جهان کتاب، آینده، نشر دانش، گفتگو، نگاه نو، نامه فلسفه، دنیای سخن، معیار و کیهان فرهنگی از خود به یادگار گذاشت.حوزه پژوهشی آنها، بیشتر زبان‏شناسی و نقد کتاب‏ بوده است.ایشان، در سال‏های 64-1363 خ.موفق شده بود شش شماره «پیک کتاب» را چاپ و منتشر نماید.
نخستین کتاب رفیعی سالار مگس‏ها، اثر ویلیام گلدینگ(1362خ.یزد) بود .
استاد دکتر محمد رضا شفیعی کدکنی در سفر به یزد و پس از آشنایی با دکتر رفیعی و دریافت تبحرایشان در زبان شناسی، لب به تحسین وی می گشاید و از این که در شهرهای دور افتاده، چنین سرمایه‏های ارزنده ای وجود دارد،شگفت زده می شود..زمانی دیگر دکتر فتح‏الله مجتبایی، پس از مقابله ترجمه «جباریت در تاریخ»، اثر ادوارد براون، با اصل آن گفته بود:« وی عجب مترجم قویدستی است و عجب ترجمه خوبی انجام داده است.»
این نکته گفتنی است که در دیاری چون یزد که از جریان‏های ترجمه به دور است، مترجمان ارزنده‏ای چون دکتر اسلامی ندوشن، دکتر ضیاءالدین دهشیری، دکتر علی محمد کاردان، دکتر رضا داوری اردکانی، زنده یاد محمد جعفر پوینده، علی اصغر خبره‏زاده و سرانجام دکتر رفیعی پا به عرصه وجود نهاده‏اند.
زنده یاد دکتر رفیعی به غیر از دانش ترجمه و زبان‏شناسی که در آن تخصصی شگرف داشت، شاعر نوگرایی بود که گهگاه، در جمع دوستان به خواندن اشعار ش می‏پرداخت و تحسین آنها را برمی‏انگیخت.
او، در سالیان اخیر در چندین دانشگاه و مجمع دانشگاهی به ایراد سخنرانی پرداخت، که مهمترین آن« نقد شعر فروغ» در سال 1378 در دانشگاه تهران بود.
سرانجام این استاد فرزانه در 9 اردیبهشت 1379خ.از دنیا رفت.

منبع : karizyazd.blogfa.com

کتاب های حمید رفیعی

سالار مگس ها


۴۵,۰۰۰ تومان