مارتین پیستاریوس

مارتین پیستاریوس

مارتین پیستاریوس (متولد 1975) مردی در آفریقای جنوبی است که مبتلا به سندرم حبس شده بود و به مدت 12 سال قادر به حرکت و برقراری ارتباط نبود.
هنگامی که او 12 ساله بود، شروع به از دست دادن کنترل حرکتی داوطلبانه کرد و سرانجام به مدت سه سال در یک حالت رویشی قرار گرفت. او در حوالی 16 سالگی شروع به به هوش آمدن کرد و در 19 سالگی به هوش کامل دست یافت، اگرچه هنوز به استثنای چشمهایش کاملاً فلج بود. وی قادر به برقراری ارتباط با افراد دیگر نبود تا اینکه سرپرستش ویرنا ون در والت متوجه شد که می تواند از چشمان خود برای پاسخ دادن به سخنان وی استفاده کند. وی او را برای آزمایش به مرکز ارتباطات افزودنی و جایگزین در دانشگاه پرتوریا فرستاد، در آنجا آنها تأیید کردند که وی از محیط اطراف خود آگاه و هشیار است.
والدینش سپس به او یک رایانه گفتاری دادند و او شروع کرد به آرامی برخی از عملکردهای بالای بدن را بدست آورد. در سال 2008 وی از طریق خواهرش کیم با همسرش جوانا آشنا شد و در سال 2009 با یکدیگر ازدواج کردند. او زندگی نامه خود را Ghost Boy با مگان لوید دیویس نوشت، که در سال 2011 منتشر شد. در آن زمان پیستاریوس کنترل محدودی بر سر و بازوهای خود پیدا کرده بود، اما همچنان برای برقراری ارتباط با دیگران به کامپیوتر گفتاری خود احتیاج داشت. در سال 2018 این زوج در انتظار فرزند بودند و پیستاریوس با ویلچر مسابقه می داد.
در سال 2011 او کتاب پسر شبح را منتشر کرد که در آن تجربه خود را شرح می دهد.
پیستاریوس  اکنون به عنوان یک طراح و توسعه دهنده وب مستقل کار می کند.

کتاب های مارتین پیستاریوس

پسر شبح