پرویز همایون پور

پرویز همایون پور

پرویز همایون پور، (زاده شهریور ۱۳۱۸ - درگذشته شهریور ۱۳۹۱) پژوهشگر و مترجم ایرانی آثار میلان کوندرا، نویسنده مشهور چکی-فرانسوی است.
پرویز همایون پور در شهریور ۱۳۱۸ در شهر شیراز به دنیا آمد. او دکترای علوم سیاسی را در سال ۱۹۶۷ از دانشگاه لوزان سوئیس دریافت کرد و پس از کار در موسسه برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم ایران، سال ها به عنوان مشاور امور آموزشی در سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، فعالیت می کرد.
پرویز همایون پور پس از سال ها همکاری با وزارت علوم ایران و یونسکو به پروژه هایی تحقیقاتی پرداخت که در ارتباط با این پروژه سفرهایی نیز به سوئیس داشت.
وی کتاب های متعددی از جمله برخی از آثار مهم میلان کوندرا هم چون «بار هستی»، «هویت»، و «هنر رمان» را برای نخستین بار به فارسی ترجمه کرد. وی اخیرا کتابی هم با عنوان «دربارهٔ قالی بافی و عشایر» نوشت که در آستانه انتشار قرار دارد.
تألیف کتاب هایی چون «پیکار سوادآموزی»، «آموزش و پرورش در خدمت تحول بنیادی جامعه» و «جیران زن عشایر و چنته» از دیگر فعالیت های پرویز همایون پور است.
بیشتر کار پرویز همایون پور در یونسکو در آفریقا گذشت و پس از بازنشستگی، حدود ۱۵ سال پیش به ایران بازگشت و مشغول کارهای تحقیقاتی شد.
پرویز همایون پور سوم شهریورماه به هنگام شنا در دریاچه لمان در نزدیکی ژنو ناپدید شد و یک هفته بعد، دهم شهریورماه، پیکر بی جانش پیدا شد. خبر درگذشت پرویز همایون پور را برادر دوقلویش، هرمز همایون پور روز سه شنبه ۱۴ شهریورماه اعلام کرد.

کتاب های پرویز همایون پور

هنر رمان


۲۵,۰۰۰ تومان

هویت


۱۶,۰۰۰ تومان

بار هستی


۳۸,۰۰۰ تومان