جیمی لی کرتیس

جیمی لی کرتیس

جیمی لی کرتیس (Jamie Lee Curtis) (زاده ۲۲ نوامبر ۱۹۵۸) بازیگر، تهیه‌کننده، نویسنده و کنشگر آمریکایی است. او دریافت‌کنندهٔ چندین جایزه از جمله دو جایزه گلدن گلوب، یک جایزه فیلم آکادمی بریتانیا و یک ستاره در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود است..
کرتیس اولین بار با بازی در نقش ستوان باربارا دوران در سریال کمدی ABC عملیات پتی‌کت (۱۹۷۷–۱۹۷۸) به شهرت رسید. در سال ۱۹۷۸، او اولین فیلم بلند خود را با بازی در نقش لوری استرود در فیلم برجسته جان کارپنتر به نام هالووین انجام داد، که او را به عنوان یک ملکه جیغ معرفی کرد و منجر به ساخت مجموعه‌ای از قطعات در فیلم‌های ترسناک مانند مه، شب پروم و قطار وحشت شد. او نقش لوری را در دنباله‌های این فرنجایز از جمله هالووین ۲ (۱۹۸۱)، هالووین اچ۲۰: ۲۰ سال بعد (۱۹۹۸)، هالووین: رستاخیز (۲۰۰۲)، هالووین (۲۰۱۸)، هالووین می‌کشد (۲۰۲۱) و هالووین به پایان می‌رسد (۲۰۲) بازی کرد. در سال ۱۹۹۷، او به تالار مشاهیر فانگوریا معرفی شد.
آثار سینمایی کرتیس ژانرهای زیادی را در بر می‌گیرد، از جمله کمدی‌های کالت اماکن تجاری (۱۹۸۳) که برای آن برنده جایزهٔ فیلم بفتا برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد، و ماهی‌ای به نام وندا (۱۹۸۸) که برای آن نامزدی بفتا را برای بهترین بازیگر نقش اول زن دریافت کرد. نقش او در فیلم کمال در سال ۱۹۸۵ باعث شهرت او به عنوان یک نماد جذابیت شد. او برای بازی در نقش هلن تاسکر در فیلم اکشن دروغ‌های حقیقی (۱۹۹۴) از جیمز کامرون برنده جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر زن، جایزه کمدی آمریکایی و جایزه ساترن بهترین بازیگر نقش اول زن شد. از دیگر آثار برجسته کرتیس می‌توان به فولاد آبی (۱۹۹۰)، دختر من (۱۹۹۱)، همیشه جوان (۱۹۹۲)، پسران مادران (۱۹۹۳)، ویروس (۱۹۹۹)، غرق شدن مونا (۲۰۰۰)، خیاط پاناما (۲۰۰۱)، جمعه عجیب (۲۰۰۳)، کریسمس در کنار خانواده کرنک (۲۰۰۴)، بورلی هیلز چی‌واوا (۲۰۰۸)، دوباره تو (۲۰۱۰)، لوازم یدکی (۲۰۱۵)، چاقوکشی (۲۰۱۹)، و همه‌چیز همه‌جا به یکباره (۲۰۲۲) اشاره کرد. تا به امروز، فیلم‌های او بیش از ۲٫۳ میلیارد دلار در گیشه فروش داشته‌اند.
کرتیس برای بازی در نقش هانا میلر در سریال همه‌چیز به جز عشق (۱۹۸۹–۱۹۹۲) برندهٔ جایزه برگزیده مردم و برای بازی در فیلم تلویزیونی هدیه نیکلاس (۱۹۹۸) نامزد جایزه امی ساعات پربیننده برای بهترین بازیگر زن شد. او همچنین در نقش کتی مونش در سریال بسیار تحسین‌شدهٔ ملکه‌های جیغ (۲۰۱۵–۲۰۱۶) از فاکس بازی کرد، که برای آن هفتمین نامزدی گلدن گلوب خود را دریافت کرد. کرتیس کتاب‌های متعددی برای کودکان نوشته‌است، که اولین کتابش در ۱۹۹۸، امروز احساس احمقانه می‌کنم و حال و هوای دیگری که روزم را می‌سازد، به فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز دست یافت. او همچنین یک وبلاگ‌نویس برای هافینگتون پست است.
کرتیس دختر جنت لی و تونی کرتیس است. او با کریستوفر گست ازدواج کرده‌است که با او دو فرزندخوانده به نام‌های آنی و روبی دارد. کرتیس به دلیل ازدواج با گست، که پنجمین بارون هادن-گست در بریتانیا است، یک بارونس است، اگرچه از این عنوان استفاده نمی‌کند.

کتاب های جیمی لی کرتیس