کتاب سفرنامه رالینسون

Notes on a Journey from Tabríz
کد کتاب : 129076
مترجم :
شابک : ‏‫‭978-6227501391 ‬‬
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 174
سال انتشار شمسی : 1402
سال انتشار میلادی : 1840
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 2 مرداد

معرفی کتاب سفرنامه رالینسون اثر هنری کرزیک رالینسون

«سفرنامۀ رالینسون» نوشتۀ سر هنری کرزویک رالینسون، افسر ارتش بریتانیا و مستشرق مشهور است که به‌دلیل تلاش‌هایش در رمزگشایی کتیبه‌های خط‌ میخی شناخته‌شده است. این سفرنامه صرفا یک روایت جغرافیایی یا قوم‌نگاری نیست، بلکه مجموعه نوشته‌های غنی رالینسون از مشاهدات تاریخی و باستان‌شناسی در طول سفرهای او طی قرن نوزدهم می‌باشد.
کتاب با خروج رالینسون از تبریز آغاز می‌شود، شهری که در آن زمان یکی از مراکز مهم تجارت و سیاست در منطقه بود. در‌حالیکه رالینسون به سمت کردستان ایران حرکت می‌کند، مشاهدات خود از مناظر، مردم و آداب‌و‌رسوم آن‌ها را به‌دقت ثبت کرده و پنجره‌ای به دنیایی باز می‌کند که برای معاصرانش در غرب تا حد زیادی ناشناخته بود. یکی از نکات برجسته سفرنامه رالینسون، بازدید او از ویرانه‌های تخت سلیمان است. توصیفات وی از آنجا هم مفصل و هم تأمل‌برانگیز است و عظمت و اهمیت تاریخی آنجا را به‌خوبی به تصویر می‌کشد. همانطور که رالینسون به سفر خود ادامه می‌دهد، دانش علمی او بیش‌از‌پیش آشکار می‌گردد. به‌عبارت بهتر، کار او ترکیبی از سفرنامه‌نویسی و تحقیقات علمی است که این سفرنامه را به منبعی ارزشمند برای مورخان و باستان‌شناسان تبدیل کرده است. در سرتاسر کتاب، نگاه دقیق رالینسون به جزئیات و توانایی او در بیان مشاهداتش برجسته است. همچنین سفرنامه رالینسون و دانشی که او در این مسیر جمع‌آوری کرد و به غرب انتقال داد، در شکل‌گیری تصورات غربی از منطقه و ایران نقش بسزایی داشت.
با این اوصاف می‌توان گفت که این سفرنامه، دیدگاهی منحصر‌به‌فرد از ایران قرن نوزدهم را به خوانندگان ارائه می‌دهد و همچنین گواهی بر روح پایدار کاوش و جستجو است که مشخصه‌ی دوران مطالعات اولیه مستشرقین بود. این کتاب علاوه‌بر سندی معتبر برای دانشجویان و پژوهشگران تاریخ، باستان‌شناسی و جامعه‌شناسی، به‌دلیل سبک نوشتاری‌اش، می‌تواند مورد توجه و استفادۀ گستردۀ علاقه‌مندان قرار گیرد.

کتاب سفرنامه رالینسون

هنری کرزیک رالینسون
ه‍ن‍ری‌ ک‍رزی‍ک‌ رال‍ی‍ن‍س‍ون‌ (1810-1895) سیاستمدار و شرق‌شناس انگلیسی می‌باشد.