کتاب خداوندگار لحن

Lord of the tune
  • 10 % تخفیف
    قیمت : 20,000 | 18,000 تومان

  • موجود
  • انتشارات: پرنده پرنده
    نویسنده:
کد کتاب : 13447
شابک : 9780050609934
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 131
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : سلفونی
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 26 تیر

معرفی کتاب خداوندگار لحن اثر محمد طلوعی

کتاب «خداوندگار لحن»؛ نامه های تازه یاب از قائم مقام فراهانی است که به اهتمام محمدرضا بهزادی، محمد طلوعی و محمد میرزاخانی از سوی نشر پرنده به چاپ رسیده است.

این اثر شامل 52 مرقع تازه یاب از قائم مقام فراهانی است که به تازگی از کتابخانه سلطنتی کاخ گلستان رونویسی و بعد از حدود 150 سال منتشر شده است. نسخه های منحصر به فرد این مجموعه گنجینه نثر فارسی را فربه تر می کند و دست افزار مناسبی برای نویسندگان و نوجویان نثر فارسی است.

منشات قائم مقام که بخشی از آنها به نامه های نوشته شده از سوی وی اختصاص دارد، از بزرگ ترین آثار ادبی عصر قاجار به شمار می آید. قائم مقام با این اثر، انقلابی در نثر فارسی به وجود آورد و به تدریج پس از وی ساده نویسی در نثر فارسی رواج یافت و به همین جهت قائم مقام به «صاحب سبک بودن» شهرت پیداکرد، اما باید یادآور شد که قائم مقام بانی ساده نویسی در نثر نبوده است بلکه پیش از وی چرخ ساده نویسی به حرکت درآمده بود و او تنها سیر آن را شتاب بخشید؛ به همین جهت تطور نثر در عصر قاجار را نمی توان به نویسندگان خاصی منسوب دانست، بلکه سیر تاریخی و جبر ادبی و تحولات علمی، سیاسی، اجتماعی و غیره ایجاب می کرد که نثر فارسی در آن زمان از سوی جمیع نویسندگان به صورت تأثیر و تأثرمتقابل تحول یابد. کار عمدۀ وی رهاساختن نثر از پیچ و خم عبارت پردازی های رایج در عهد صفوی و تیموری، و پیرایش نهال انحراف از شیو ۀ متداول نثر مصنوع و کم محتوای آن زمان بوده است.»

تنوع سبک نگارش، استفاده از ساده نویسی، به کارگیری طنز و تعریض، استفاده از لغات و ترکیبات عامیانه و ... از جمله ویژگی هایی است که برای نامه های قائم مقام فراهانی برشمرده شده است.

کتاب خداوندگار لحن

محمد طلوعی
طلوعی متولد ۲۱ اردیبهشت ۱۳۵۸ در رشت است. او دانش آموختهٔ سینما از دانشگاه سوره و ادبیات نمایشی از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. اولین مجموعه شعر خود را با عنوان خاطرات بندباز در ۱۳۸۲ منتشر کرد. نخستین رمان او، قربانی باد موافق در سال ۱۳۸۶ منتشر و برندهٔ پنجمین جایزه ادبی «واو» یا رمان متفاوت سال و همچنین نامزد هشتمین جایزه کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور گردید. در اسفند ۱۳۹۱ نیز مجموعه داستان «من ژانت نیستم» برندهٔ دوازدهمین جایزه ادبی گلشیری شد. طلوعی از اعضای...
دسته بندی های کتاب خداوندگار لحن