کتاب یادواره ی هایپشیا

Remembering Hypatia

مشخصات کتاب یادواره ی هایپشیا
مترجم : کامران دبیرفراهانی
شابک : 978-9641941361
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 447
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2005
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 2 آبان

معرفی کتاب یادواره ی هایپشیا اثر برایان ترنت

معرفی کتاب یادواره ی هایپشیا
«یادواره هایپشیا» بازگویی و بازخوانی یک سوگنامه تاریخی فراموش نشده است. بریان ترنت، نویسنده کتاب، بعد از سال ها تحقیق و تفحص و به دست آوردن مدارک غیر قابل انکار از سراسر جهان از جمله خزانه اسناد محرمانه کتابخانه واتیکان از یکی از رویدادهای دردناک جهان پرده برمی دارد. روایت کشتن زنی نابغه به فرمان اسقف اعظم مصر.

این زن نابغه ریاضی، ستاره شناس بی نظیر و رئیس و مدرس آکادمی علوم اسکندریه و از نوادر زمان خود بود.

«هایپیشیا دوست داشت برای مردم عادی و درجه سه سخنرانی کند. هفته ای دو بار مانند یک پیامبر که از طرف خدایان مأموریت دارد، بر ارابهٔ نقره ای سوار می شد و بر سر سوس - اسب نر عربی و یابوی خاکستری ای که در پهلوی او بسته شده بود - فریاد می کشید که تندتر بروند. آن گاه که خورشید در آسمان غرب در حال مرگ بود، گاری اش را کنار رودخانه و مقابل جمعیت شادمانی که انتظارش را می کشیدند، نگه می داشت.

آن ها از آدم های دون پایه و کم ارزش جامعه، دهاتی ها، دانشجویان فقیر، کسبهٔ جزء و کسانی که با دست نان خود را در می آوردند، تشکیل شده بودند و زیر سایهٔ درختان نخل - که آن هوای مرطوب را قابل تحمل می کرد می ایستادند.»

این سوگنامه تاریخی به همگان نشان می دهد که گاه مردان دین که به طور طبیعی باید پیام آوران صلح و دوستی میان انسان ها باشند، تا چه اندازه می توانند با خشونت و بی رحمی به زندگی انسان های بی مثل و مانند خط پایان نهند.

کتاب یادواره ی هایپشیا