کتاب سید ضیا : عامل کودتا

Zia ol Din Tabatabaee
گفته ها و ناگفته های تاریخ معاصر ایران از زبان سیدضیاءالدین طباطبایی

مشخصات کتاب سید ضیا : عامل کودتا
شابک : 978-9643808686
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 525
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 5
زودترین زمان ارسال : 3 اسفند

معرفی کتاب سید ضیا : عامل کودتا اثر صدرالدین الهی

تاریخ نگاری صدرالدین الهی در این کتاب به شیوه خود اوست، او اسناد دست اولی برای نوشتن این کتاب در اختیار داشته، لااقل یک نوار صوتی از بخشی از مصاحبه ای که در این کتاب منتشر شده وجود دارد که می تواند سند تاریخی معتبری باشد، اما نویسنده ترجیح داده این گفته ها و ناگفته ها را از زبان مردی که کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ را تدارک دید به سبک و سیاق پاورقی های حسینقلی مستعان و ذبیح الله منصوری پیش ببرد.او در مصاحبه اولی که با سید ضیاء داشت، می نویسد: «از او تصور خوبی نداشتم و نمی توانستم با خوش بینی با آدمی که یک نقطه عطف در تاریخ معاصر ماست، روبرو شوم. زیرا کسانی که تاریخ معاصر را نوشته اند، کوشیده اند که این نقطه عطف را مثل کابینه ای که او تشکیل داد سیاه معرفی کنند.» با این حال به زودی رابطهٔ مصاحبه گر و مصاحبه شونده به سوی دیگری می رود: «وقتی قسمت اول مصاحبه را برایش خواندم چنان فریفته آن شد که دوستی و نزدیکی ما را برای سال های بعد پی افکند.» در واقع کتاب به زودی شرح رفاقت و معاشرت های نویسنده و همسرش با مردی می شود که صد روز صدارتش در تاریخ ایران و کابینۀ سرنوشت سازی که چید در درجهٔ دوم اهمیت قرار می گیرد. الهی در بخشی از کتاب به شرح ناگفته های سید ضیاءالدین طباطبایی پرداخته است: «میل ندارم تا من زنده هستم این ها در جایی چاپ یا بازگو شود.» الهی می نویسد این گفته ها را در دفترچه یادداشت هایش نوشته و حالا که تصمیم گرفته کتاب را منتشر کند حیفش آمده آن ها را کنار بگذارد. او در ادامه می نویسد: «برخی از این ناگفته ها اندکی غیرمتعارف به نظر می رسد. اما من آن ها را به ضمانت شرافت حرفه ای ام منتشر می کنم که بماند و ای بسا اسباب عبرت آیندگان شود.»

کتاب سید ضیا : عامل کودتا

صدرالدین الهی
دکتر صدرالدّین الهی، نویسنده ایرانی، روزنامه‌نگار و استاد روزنامه‌نگاری است.صدرالدّین الهی، در تاریخ ۱۳ آذر سال ۱۳۱۳ شمسی، در تهران، ناحیهٔ ۹ عودلاجان به‌دنیا آمد.[۲] نیاکانش از مدرسین حکمت الهی در دوران خود بودند. از سال آخر دبیرستان (۱۳۳۱) روزنامه‌نگار شد و کار خود را در روزنامهٔ کیهان آغاز کرد. از سنین نوجوانی به کار روزنامه‌نگاری پرداخت و تحصیلات خود را در فرانسه به پایان برد و دیپلم‌های تخصصی دریافت نمود. در سال ۱۳۵۷ برای مطالعات دانشگاهی به «دانشگاه ا...
دسته بندی های کتاب سید ضیا : عامل کودتا
قسمت هایی از کتاب سید ضیا : عامل کودتا (لذت متن)
تاریخ شفاهی این روزها بدل به بخش جذاب تاریخ نگاری شده است که در چهار گوشهٔ دنیا خواننده دارد، دفترچهٔ خاطرات پارتیزان جوانی به نام آدا گوبتی در سال گذشته بدل به پرفروش ترین کتاب تاریخی دنیای انگلیسی زبان شد؛ دفترچهٔ خاطراتی که کشف ایتالو کالوینو نویسنده سر شناس ایتالیایی بود و ناگفته های بسیاری را از جنبش های مردمی مقاومت در خود دارد، کتابی که سال ها پیش در ایتالیا منتشر و سال گذشته با مقدمه کالوینو به انگلیسی ترجمه شد. با این حال دفترچه خاطرات شخصی زنی از اهالی تورین هم ویرایش و با استانداردهای تاریخ نگاری منطبق شده است.