کتاب امید بدون خوش بینی

Hope without optimism
کد کتاب : 13746
مترجم : معظم وطن خواه
مسعود شیربچه
شابک : 978-6006069326
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 232
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2015
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 8 خرداد

معرفی کتاب امید بدون خوش بینی اثر تری ایگلتون

تری ایگلتون در نمایش فضیلت و فریب ، اندیشه و طنز ، مفهوم امید را جدا می کند ، همانطور که بیش از شش هزار سال، از یونان باستان تا امروز ، امید اشتباه تعبیر شده است. وی امید را از خوش بینی ، میل ، آرمان گرایی یا پایبندی به پیشرفت متمایز می کند .

تری ایگلتون در فصل اول «امید بدون خوش بینی» تلاش می کند با نقد «خوش بینی»، سرنوشت امید را از خوش بینی جدا کند. از نظر ایگلتون «خوش بینی ترجیحا یک باور است و نه امید. خوش بینی بر این عقیده و باور استوار است که امور به صورت طبیعی به سمت بهبود پیش می روند؛ نه بدین خاطر که آنها را الزاما و مصرانه به امید نسبت می دهیم. خوش بینی به عنوان یک دورنما یا دیدگاهکی قائم به ذات است. اگر نفی کردن آن دشوار است، بدین دلیل است که اعتقاد و نظرگاهی غریزی در باب جهان است، چیزی مثل زودباوری یا بدبینی که به معنای نگرش از یک زاویه خاص است و بدین ترتیب در برابر ابطال مقاومت می ورزد.»

خوش بینی طوری است که به آسانی نمی شود آن را از یک بیماری روانی تمیز داد. خوشی این چنینی، شکلی از یک انکار روان شناختی است. حالا هر قدرت خارق العاده ای که می خواهد داشته باشد، اما درحقیقت یک بهانه و فرار اخلاقی است. خوش بینی دشمن امید است، یعنی همان چیزی که بدان احتیاج داریم، آن هم درست به این دلیل که با امید می توانیم اعتراف کنیم که شرایط چقدر وخیم است. برخلاف آن، همان بی خیالی ای که باعث امیدواری آدم خوش بین می شود، او را به سمتی می برد که موانعی را که باید با آن ها روبه رو شود دست کم بگیرد و دست آخر، چیزی که برایش می ماند نوعی اعتمادبه نفس کاملا بیهوده و کاذب است.

کتاب امید بدون خوش بینی

تری ایگلتون
تری ایگلتون (به انگلیسی: Terry Eagleton) (زاده ۲۲ فوریه ۱۹۴۳) نظریه‌پرداز ادبی بریتانیایی است. بسیاری او را تأثیرگذارترین منتقد ادبی زندهٔ بریتانیا می‌دانند.او با تکیه بر نظریه‌های مارکسیست‌های اروپایی از جمله والتر بنیامین، لویی آلتوسر و پیر ماشری، مخاطبان فراوانی یافت و با پیروی از افکار این نظریه‌پردازان از شیوه‌ای ماتریالیستی برای مطالعه ادبیات بهره برد. این شیوه او در نوشته‌هایش در مورد ساموئل ریچاردسون و خواهران برونته نمود دارد. پافشاری ایگلتون بر پیچ...
دسته بندی های کتاب امید بدون خوش بینی
نکوداشت های کتاب امید بدون خوش بینی
This provocative book portrays hope as a virtue, a moral orientation that can be cultivated actively, a matter of will. The book also generates hope, validating Eagleton’s conviction that hope is self-fulfilling.
این کتاب تحریک آمیز ، امید را به عنوان یک فضیلت ، یک جهت گیری اخلاقی نشان می دهد که می تواند به طور فعال اراده را پرورش دهد. این کتاب همچنین باعث ایجاد امید در خواننده می شود.
Christian Century

[A] rich and lively examination of an overlooked yet much-needed virtue.
بررسی غنی و پر جنب و جوش از یک فضیلت فراموش شده و در عین حال بسیار مورد نیاز.
Modern Theology

قسمت هایی از کتاب امید بدون خوش بینی (لذت متن)
واقعیتْ آن آدم بدبینی است که مردم گوش هایشان را بر حرف های خائنانهٔ او می بندند... از آنجا که حقیقت، در بیشتر مواقع، به اندازهٔ کافی ناخوشایند است، باید با اراده ای محکم و آهنین بر آن غلبه کرد... خوش بینی دشمن امید است، یعنی همان چیزی که بدان احتیاج داریم، آن هم درست به این دلیل که با امید می توانیم اعتراف کنیم که شرایط چقدر وخیم است

اگر تنها می توانستیم مبنای روان شناختی شادی و خوش رویی را به دقت کندوکاو کنیم، شاید این امکان وجود می داشت که نارضایتی سیاسی را برای همیشه ریشه کن کنیم و شهروندانی همیشه پرشور داشته باشیم. امید، به لحاظ سیاسی، مادهٔ محرکی کارآمد است.