کتاب امید بدون خوش بینی

Hope without optimism

مشخصات کتاب امید بدون خوش بینی
مترجم : معظم وطن خواه
مسعود شیربچه
شابک : 978-6006069326
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 232
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 2015
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 23 آبان

معرفی کتاب امید بدون خوش بینی اثر تری ایگلتون

همان طور که عقاید سیاسی می توانند خوش بینانه یا بدبینانه باشند، ملت ها نیز ممکن است خوش بین یا بدبین باشند. ایالات متحدۀ آمریکا، البته در کنار کرۀ شمالی، از معدود کشورهای جهان است که در آن خوش بینی تقریبا نوعی ایدئولوژی دولت محسوب می شود. اکثر مردم آمریکا تصور می کنند که خوش بین بودن به آینده عین وطن پرستی است، اما نگرش منفی را نوعی بزهکاری فکری تلقی می کنند. بدبینی تا حدودی عملی خرابکارانه و ضد سیستم محسوب می شود. حتی در دوران هایی که کوچکترین امیدی وجود ندارد، توهمی جمعی از قدرت و لایتناهی بودن در میان این مردم وجود دارد که مدام، ناخودآگاه ملی آن ها را به خود مشغول می کند. در آمریکا اگر رئیس جمهور اعلام کند که از بهترین دوران آمریکا گذر کرده اند و اکنون در شرایط خوبی به سر نمی برند، احتمال برنده شدنش در انتخابات بعدی، به اندازۀ احتمال برنده شدن یک شانپانزه است. مورخی آمریکایی اخیرا گفته بود: «روزگار و زمانه هر طور که باشد، سخنرانی های مراسم تحلیف ریاست جمهوری همواره خوش بینانه است». البته او با این دیدگاه بنای نقادی نداشت. دربارۀ برخی از جنبه های فرهنگ آمریکا نوعی سرخوشی ناخواسته و اجباری وجود دارد؛ لفاظی هایی نظیر اینکه «هر کار بخواهم انجام می دهم» که خود این موضوعْ ترس هایی بیمارگونه از شکست را آشکار می کند.

تری ایگلتون خوش بینی و بدبینی را خلق و خو و سلیقه شخصی می خواند. حال به بررسی این مسئله می پردازد که آیا امید هم یک هیجان یا احساس است؟ آیا امید میل و آرزو است؟ تری ایگلتون در یک بررسی همه جانبه که شامل فلسفه، ادبیات، نقد ادبی و تاریخ می شود مهارت بی نظیر و خلاقانه خویش در این حوزه ها را به رخ می کشد تا به جواب سوالش در باب ماهیت امید دست یابد.

در آخر تری ایگلتون مفهومی جدید از امید تراژیک مطرح می کند که در آن، این فضیلت دیرینه چنان قدرتی از خود به نمایش می گذارد که حتی پس از رویارویی با فاجعه ای ویرانگر همچنان به قوت خویش باقی می ماند.
کتاب امید بدون خوش بینی سرشار از ظرافت و شفافیت مالوف نویسنده ای است که شهرتش نه تنها به خاطر ایده های نوآورانه اش بلکه به خاطر توانایی اش در معطوف کردن توجه خواننده به مسائل ضروری هستی نیز هست.

کتاب امید بدون خوش بینی

تری ایگلتون
تری ایگلتون (به انگلیسی: Terry Eagleton) (زاده ۲۲ فوریه ۱۹۴۳) نظریه‌پرداز ادبی بریتانیایی است. بسیاری او را تأثیرگذارترین منتقد ادبی زندهٔ بریتانیا می‌دانند.او با تکیه بر نظریه‌های مارکسیست‌های اروپایی از جمله والتر بنیامین، لویی آلتوسر و پیر ماشری، مخاطبان فراوانی یافت و با پیروی از افکار این نظریه‌پردازان از شیوه‌ای ماتریالیستی برای مطالعه ادبیات بهره برد. این شیوه او در نوشته‌هایش در مورد ساموئل ریچاردسون و خواهران برونته نمود دارد. پافشاری ایگلتون بر پیچ...
قسمت هایی از کتاب امید بدون خوش بینی (لذت متن)
واقعیتْ آن آدم بدبینی است که مردم گوش هایشان را بر حرف های خائنانهٔ او می بندند... از آنجا که حقیقت، در بیشتر مواقع، به اندازهٔ کافی ناخوشایند است، باید با اراده ای محکم و آهنین بر آن غلبه کرد... خوش بینی دشمن امید است، یعنی همان چیزی که بدان احتیاج داریم، آن هم درست به این دلیل که با امید می توانیم اعتراف کنیم که شرایط چقدر وخیم است