کتاب جنگنامه ی غلامان

The slave war letter

مشخصات کتاب جنگنامه ی غلامان
شابک : 978-9646751187
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 91
سال انتشار شمسی : 1389
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 6 بهمن

معرفی کتاب جنگنامه ی غلامان اثر بهرام بیضایی

"جنگ نامه غلامان" هر جنگی در هر کجای جهان رو نکوهش میکند و بیضایی در این نمایشنامه اشارات مستقیمی هم به جنگ تحمیلی ایران دارد، آن زمان در سال ۶۲ نوشتن از جنگ آن هم همراه با نثری طنزگونه اصلا رایج نبود با اینکه کتاب در سال ۷۲ منتشر شد و بر صحنه رفت ولی باز هم در تئاتر اثری غریب بود و هنوز هم پس از گذشت آن سالها و آمدن مجموعه هایی چون لیلی با من است و فیلم اخراجی ها باز هم ما در تئاتر اجراهایی در این زمینه کمتر می بینیم. در نمایشنامه "جنگ نامه غلامان" ما شاهد دو جنگ هستیم، جنگی بر سر مسائل مادی و جنگی بر سر عشق. جنگ اول که بر سر قدرت است به نابودی دو طرف می انجامد ولی برعکس جنگ دوم پایانی خوش دارد و آن هم رسیدن عاشق به معشوق است. این نمایشنامه در مورد معشوق است، نه تصاحب کردن دنیا، کار اکثر پهلوانان چیست نابودی به خاطر غنائم و افتخار، پهلوانانی که فقط خون می خواهند و خون می ریزند. بیضایی را می توان نابغه قرن لقب داد، نابغه ای پسا مدرن با سابقه نیم قرن پژوهش، نیم قرن نگارش داستان، نمایشنامه و فیلم نامه، آن هم پر از اندیشه و تفکر.

کتاب جنگنامه ی غلامان

بهرام بیضایی
بهرام بیضایی (زاده ۵ دی‌ماه ۱۳۱۷ در تهران) کارگردان سینما و تئاتر و نمایش‌نامه نویس و فیلمنامه نویس و پژوهشگر ایرانی است.‏‏بیضایی علاوه بر کارگردانی و نمایش‌نامه نویسی، در سینما عرصه‌های دیگری چون تدوین، ساخت عنوان بندی و تهیه کنندگی را هم تجربه کرده‌است.‏وی کارگردان برخی از بهترین و ماندگارترین آثار سینمای تاریخ ایران است.چریکه تارا، مرگ یزدگرد، باشو غریبه کوچک، شاید وقتی دیگر، مسافران و سگ کشی از مهم‌ترین آثار وی هستند.‏خانواده‌اش اهل کاشان...
نکوداشت های کتاب جنگنامه ی غلامان
برای بلند خوانی فوق العاده است، چون هم مایه ای از طنز داره هم دیالوگ ها کوتاهه و ریتم نمایش خیلی تنده. در ضمن آخرش هم یه غافلگیری شیرین داره. استاد بیضایی مثل یه هزارتوی پیچیده است.هر نمایشنامه اش انگار تنها یک راهروی پیچ وا پیچ از ذهن بیضایی رو به ما نشون میده.
Goodreads Review

روایت ساده تر و زبان امروزی تری داره نسبت به باقی کارهای بیضایی، هرچند همچنان مثل اکثر نمایشنامه های بیضایی در قرنی غیر از قرن حاضر می گذره و از غلام سیاه و شمشیر و سپر توش می بینیم. گویا قرن ما برای بیضایی به کل جذابیتی نداشته تا امروز.
Goodreads Review

قسمت هایی از کتاب جنگنامه ی غلامان (لذت متن)
"یاقوت : پهلوان دشمن چشمه ها رو بسته ! الماس ... اونا سر چشمه ای نشستن که این طومار می گه مملکت اجدادی ماس ! مبارک : ... چه غلطای زیادی ! "