کتاب مجلس قربانی سنمار

Sanmar
کد کتاب : 13889
شابک : 978-9646751279
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 80
سال انتشار شمسی : 1397
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 28 مرداد

معرفی کتاب مجلس قربانی سنمار اثر بهرام بیضایی

نمایش در روزگار نعمان بن امرو القیس (نعمان یکم)، ششمین امیر لخمیان و پدر منذر بن نعمان، می گذرد که از بهر پذیرایی شاه ایران، یزدگرد یکم، خورنق می سازد و سنمّار معماری است که بدین کار گماشته می شود؛ و چگونگی فراخواندن سنمّار و ساختن خورنق و آنچه میان نعمان و سنمّار می رود و کشتن نعمان سنمّار را بر صحنه مجسّم می شود.

افسانهٔ سنمّار و خورنقش را پیش از بیضایی، بسیاران نوشته اند. از جمله در زبان فارسی نظامی گنجوی این سرگذشت را در هفت پیکر آورده؛ به این صورت که رای یزدگرد به این تعلّق می گیرد که فرزند نوزادش را که بهرام باشد (بهرام گور) به نعمان سپارد تا «پرورشگاه در عرب سازد».

کتاب مجلس قربانی سنمار

بهرام بیضایی
بهرام بیضایی (زاده ۵ دی‌ماه ۱۳۱۷ در تهران) کارگردان سینما و تئاتر و نمایش‌نامه نویس و فیلمنامه نویس و پژوهشگر ایرانی است.‏‏بیضایی علاوه بر کارگردانی و نمایش‌نامه نویسی، در سینما عرصه‌های دیگری چون تدوین، ساخت عنوان بندی و تهیه کنندگی را هم تجربه کرده‌است.‏وی کارگردان برخی از بهترین و ماندگارترین آثار سینمای تاریخ ایران است.چریکه تارا، مرگ یزدگرد، باشو غریبه کوچک، شاید وقتی دیگر، مسافران و سگ کشی از مهم‌ترین آثار وی هستند.‏خانواده‌اش اهل کاشان...