کتاب مجلس قربانی سنمار

Sanmar

مشخصات کتاب مجلس قربانی سنمار
شابک : 978-9646751279
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 80
سال انتشار شمسی : 1397
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 5
زودترین زمان ارسال : 24 مهر

معرفی کتاب مجلس قربانی سنمار اثر بهرام بیضایی

نمایش در روزگار نعمان بن امرو القیس (نعمان یکم)، ششمین امیر لخمیان و پدر منذر بن نعمان، می گذرد که از بهر پذیرایی شاه ایران، یزدگرد یکم، خورنق می سازد و سنمّار معماری است که بدین کار گماشته می شود؛ و چگونگی فراخواندن سنمّار و ساختن خورنق و آنچه میان نعمان و سنمّار می رود و کشتن نعمان سنمّار را بر صحنه مجسّم می شود.

افسانهٔ سنمّار و خورنقش را پیش از بیضایی، بسیاران نوشته اند. از جمله در زبان فارسی نظامی گنجوی این سرگذشت را در هفت پیکر آورده؛ به این صورت که رای یزدگرد به این تعلّق می گیرد که فرزند نوزادش را که بهرام باشد (بهرام گور) به نعمان سپارد تا «پرورشگاه در عرب سازد».

کتاب مجلس قربانی سنمار

بهرام بیضایی
بهرام بیضایی (زادهٔ ۵ دی ۱۳۱۷) نویسنده و کارگردانِ ایرانیِ فیلم و نمایش است. از کارهای دیگرش می‌شود تدوین فیلم، تهیهٔ فیلم، مقاله‌نویسی، ترجمهٔ یکی دو نمایشنامه، نگارش یکی دو داستان و چند شعر و انبوهی پژوهش تاریخی و استادی در دانشگاه را برشمرد. بیضایی از فیلم‌سازانِ صاحب‌سبک و معتبر و از نویسندگان و اندیشمندان برجستهٔ نمایش و ادبیات نوین فارسی به‌شمار می‌رود. بعضی از نمایشنامه‌هایش به انگلیسی و فرانسوی و آلمانی و عربی و زبان‌های دیگری درآمده و در آسیا و...