کتاب استبداد شرقی

Oriental Despotism
بررسی تطبیقی قدرت تام
کد کتاب : 14062
مترجم :
شابک : 978-9643806996
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 856
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1957
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 5
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب استبداد شرقی اثر کارل آوگوست ویتفوگل

در این کتاب دو جنبه از بررسی استبداد شرقی به سرعت توجه خوانندگان را جلب کرده است: یکی کوشش برای تعیین ویژگی نوعی نظام نیمه مدیریتی و غیر غربی قدرت استبدادی، و دیگری تفسیر توتالیتاریسم کمونیستی به مثابه گونه دیگری از این نوع نظام که با مدیریت تام و استبداد بسیار شدیدتری همراه است. درباره جنبه سوم این بررسی صحبت چندانی نشده است، هر چند نقش تعیین کننده ای در بینش های به دست آمده در این تحقیق داشته است؛ این جنبه همان کاربرد مفاهیم ساختاری کلان برای بازشناخت الگوهای سترگ ساختار اجتماعی و دگرگونی است.

کتاب استبداد شرقی

کارل آوگوست ویتفوگل
کارل آگوست ویتفوگل (به آلمانی: Karl August Wittfogel) زادهٔ ۶ سپتامبر ۱۸۹۶ ولترسدورف، درگذشته به تاریخ ۲۵ مه ۱۹۸۸ در شهر نیویورک؛ جامعه‌شناس، نمایشنامه نویس، چین‌شناس و مورخ آلمانی بود.
قسمت هایی از کتاب استبداد شرقی (لذت متن)
در این کتاب دو جنبه از بررسی استبداد شرقی به سرعت توجه خوانندگان را جلب کرده است: یکی کوشش برای تعیین ویژگی نوعی نظام نیمه مدیریتی و غیر غربی قدرت استبدادی، و دیگری تفسیر توتالیتاریسم کمونیستی به مثابه گونه دیگری از این نوع نظام که با مدیریت تام و استبداد بسیار شدیدتری همراه است. درباره جنبه سوم این بررسی صحبت چندانی نشده است، هر چند نقش تعیین کننده ای در بینش های به دست آمده در این تحقیق داشته است؛ این جنبه همان کاربرد مفاهیم ساختاری کلان برای بازشناخت الگوهای سترگ ساختار اجتماعی و دگرگونی است. بی گمان این روش تازه ای نیست. پیش از این ارسطو، ماکیاولی و فیزیوکرات ها ( ۱) نیز از این روش استفاده کرده بودند. زمانی که آدام اسمیت ( ۲) و جانشینانش با همین روش نظامی اقتصادی را پی ریختند که به جزئیات کارگاه و بازار در چارچوب اقتصاد کلان و سامان اجتماعی توجه داشت، روش فوق نتایج چشم گیری به بار آورده بود. پس از آن، این روش سال ها مورد توجه قرار نگرفت، اما امروزه دوباره مطرح شده است. برای شناخت اقتصاد صنعتی ملی و بین المللی پیچیده کنونی، به ابزارهای تحلیلی فراگیری نیاز داریم. برای سنجش واقع بینانه عملکردهای پیچیده جهان کمونیستی نیز به شدت به این ابزارها نیازمندیم. امروزه کمونیست ها از نوعی اقتصاد بسیار کلان هواداری می کنند ( ۳) . دانشمندان اجتماعی در رشته های دیگر نیز مشتاقند بدانند روش های تحقیقی مبتنی بر تحلیل کلان به چه چیزهایی اطلاق می شود. انقلاب تحلیلی کلان بشارت دهنده ترین تحول در بحران فکری کنونی است. ولی این انقلاب تنها در صورتی موفق خواهد بود که با واقعیت تجربی در عمق تاریخی جغرافیایی آن روبه رو شود و مفاهیم بزرگ نیاکان فکری ما را که از آزمون زمان موفق بیرون آمده اند، در نظر داشته باشد.