کتاب حق و سوء استفاده از آن

The right and abuse of it
کد کتاب : 14415
شابک : 978-9644311017
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 199
سال انتشار شمسی : 1397
سال انتشار میلادی : 2018
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 19 تیر

معرفی کتاب حق و سوء استفاده از آن اثر محمد علی موحد

کتاب حق و سوء استفاده از آن اثری است به قلم محمدعلی موحد و چاپ انتشارات کارنامه که در فصول چندگانه به بررسی حق و استفاده نامجاز و سود طلبانه از آن به شکلی که موجب ضرر رساندن به جامعه و یا اشخاصی دیگر شود و درحقیقت با نیتی غیرانسانی و متجاوز گرانه به اجرا گذاشته شود یا نتیجه ای چون آن داشته باشد از منظر اسلام، قران و حکومت اسلامی می پردازد و به بررسی مبنای مسئولیت در سوء استفاده از حق از دیدگاه افراد گوناگون و قانون ایران روی می آورد.

کتاب حق و سوء استفاده از آن

محمد علی موحد
محمدعلی موحد (زادهٔ ۱۳۰۲، تبریز) عرفان‌پژوه، تاریخ‌نگار و حقوق‌دان، و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.صمد موحد برادر اوست. محمدعلی‌موحد تحصیل را در مدارس تدین و اتحاد نو تبریز آغاز کرد و در سال ۱۳۱۹، پس از اخذ دیپلم متوسطه در رشتهٔ ادبی، به تهران آمد. اما به‌واسطهٔ فوت پدر (در سال ۱۳۱۷) به تبریز بازگشت و سرپرستی خانواده را برعهده گرفت و به مدت ده سال در تبریز و تهران اقامت گزید.وی در طول زندگی خویش همواره مشغول تحقیق، تألیف و ترجمه بوده و آثار شاخصی از خود ...
دسته بندی های کتاب حق و سوء استفاده از آن
قسمت هایی از کتاب حق و سوء استفاده از آن (لذت متن)
سوء استفاده گاهی با توجه به هدف عمل (غایت) مشخص می گردد و گاهی وسایل و اسبابی که شخص برای نیل به هدف خود به آن ها متوسل می شود نمایان گر سوء استفاده اوست. صورت اول چنان است که کسی در زمین ملکی خود که پشت خانه دیگری واقع شده است، حفاری کند و آن را با آب پر سازد تا سبب ویرانی خانه همسایه گردد. تصرفی که نفع عقلایی ازبرای صاحب حق نداشته باشد ملحق به این صورت اول است و کاشف از قصد اضرار. اما صورت دوم چنان است که تاجری در رقابت با همکاران خود به راه های نامشروع توسل جوید. این تاجر صرفا به قصد اضرار غیر کار نمی کند، بلکه نفع خود را در نظر می گیرد. اصل رقابت هم در نظام اقتصادی جامعه مشروع تلقی می شود. تنها وسایل نامشروعی که تاجر مذکور در راه وصول به مقصود خود به کار گرفته است عمل او را مشمول عنوان سوء استفاده می کند.