کتاب عرفان عملی

Erfan Amali

مشخصات کتاب عرفان عملی
شابک : 978-9640906262
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 624
سال انتشار شمسی : 1389
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 1 اسفند

معرفی کتاب عرفان عملی اثر یحیی یثربی

این کتاب شرایط ویژه سیر و سلوک، از جمله شرایط مناسب روحی و روانی پیش از آن را بررسی و چهل منزل در طریق سلوک تعریف می کند. این کتاب سیر و سلوک عرفانی را به افراد توصیه نمی کند، زیرا طی این مسیر دشوار شرایط ویژه ای را می طلبد که تنها افراد مشتاق و مستعد قادر به انجام آن خواهند بود. در تألیف این اثر نگاهی به آثاری که پیش از این درباره عرفان عملی منتشر شده بود، داشتم. این کتاب تا حدود زیادی مطابق سلیقه شخصی و با استفاده از دیده هایم از خانقاه ها و صحبت با علما و عارفان و بهره گیری از نظرات آنان به نگارش درآمده است.این کتاب مقدماتی که پیش از سیر و سلوک نیاز است را برای نخستین بار به صورت مشروح بررسی می کند و به تدریج به بیان منازل چهل گانه می پردازد که در قالب هفتاد درس سامان یافته اند. تاکنون تنها نخستین سفر عارفان در سیر و سلوک در کتاب ها تشریح شده است، چرا که عرفا از بیان چگونگی و جزییات سفرهای دوم و سوم و چهارم خودداری می کنند. دو ویژگی بارز دیگر این کتاب استفاده از زبان روز و ابیات مرتبط از شاعران کلاسیک و معاصر و حتی گمنام و همچنین بیان و تحلیل مسایل پیش از مراحل سیر و سلوک است.

این کتاب «عرفان عملی» مکمل اثر پیشین یثربی با عنوان «عرفان نظری» است و این اثر برداشت و تعریف منفی که از ریاضت وجود دارد را از میان برمی دارد و برداشتی مثبت از آن ارایه می کند.

کتاب عرفان عملی

یحیی یثربی
سید یحیی یثربی (متولد سال ۱۳۲۱ هجری شمسی در روستای چراغ تپه سفلی از توابع تکاب) استاد تمام در رشته فلسفه و کلام اسلامی در دانشگاه علامه طباطبایی؛ پژوهش‌های او در حوزه نقد فلسفه اسلامی و عرفان اسلامی دارای جایگاه ویژه‌ای است.
دسته بندی های کتاب عرفان عملی