کتاب مخزن الاسرار

Makhzan al-Asrar
کد کتاب : 15857
شابک : 978-9645958389
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 240
سال انتشار شمسی : 1398
سال انتشار میلادی : 1176
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 18
زودترین زمان ارسال : 21 مرداد

معرفی کتاب مخزن الاسرار اثر الیاس بن یوسف نظامی گنجوی

مخزن الاسرار نخستین مثنوی نظامی گنجوی شاعر ایرانی است.
از آنجا که در خود کتاب اشارهٔ مستقیم یا غیرمستقیمی به تاریخ سرایش یا تاریخ تقدیم اثر به والی آذربایجان (و نه اران) نشده است، و همچنین در آثار معتبر دیگر نیز تاریخ دقیق خلق این اثر ذکر نشده، نمی توان بیقین تاریخ آن را تعیین کرد؛ ولی با توجه به اینکه نظامی تاریخ های بسیار دقیق دیگری از آثار، سن فرزند و ماده تاریخ های دیگر در آثار دیگرش می دهد، و همچنین با بررسی تاریخ آذربایجان و اران، و مطالعات تطبیقی می توان بیقین گفت که خلق این اثر بین سالهای ۵۶۱ و ۵۶۹ قمری می باشد (و به احتمال زیاد نزدیک به ۵۶۹ برابر با ۱۱۷۳ میلادی است).
نظامی این کتاب را به «ملک فخرالدین بهرامشاه بن داوود» والی آذربایجان تقدیم کرد.
این کتاب دربرگیرنده خواندن مردم به خودشناسی، خداشناسی و گزینش ویژگی های پسندیده اخلاقی است و در بحر سریع مسدس (مفتعلن مفتعلن مفتعل) سروده شده.
با این بیت آغاز می شود؛
بسم الله الرحمن الرحیم/ هست کلید در گنج حکیم

کتاب مخزن الاسرار

الیاس بن یوسف نظامی گنجوی
جمال‌الدین ابومحمّد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤیَّد، متخلص به نظامی و نامور حکیم نظامی (زادهٔ ۵۳۵ هـ. ق در گنجه– درگذشتهٔ ۶۰۷–۶۱۲ هـ. ق) شاعر و داستان‌سرای ایرانی و پارسی‌گوی در سده ششم هجری (دوازدهم میلادی)، که به‌عنوان پیشوای داستان‌سرایی در ادب پارسی شناخته شده‌است. آرامگاه نظامی گنجوی، در حاشیه غربی شهر گنجه قرار دارد. نظامی در زمرهٔ گویندگان توانای شعر پارسی است، که نه‌تنها دارای روش و سبکی جداگانه است، بلکه تأثیر شیوهٔ او بر شعر پارسی نیز در...
دسته بندی های کتاب مخزن الاسرار