کتاب منطق الطیر

The Conference of the Birds
کد کتاب : 16988
شابک : 978-9643720681
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 440
سال انتشار شمسی : 1392
سال انتشار میلادی : 1177
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 9
زودترین زمان ارسال : 21 خرداد

منطق الطیر عطار
The Conference Of The Birds
کد کتاب : 56842
شابک : 978-9644010897
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 170
سال انتشار شمسی : 1397
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 5
زودترین زمان ارسال : 21 خرداد

منطق الطیر
The Conference of the Birds
کد کتاب : 57514
شابک : 978-9642569540
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 320
سال انتشار شمسی : 1396
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 21 خرداد

منطق الطیر
The Conference of the Birds
کد کتاب : 30278
شابک : 978-9645592293
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 496
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : ---

معرفی کتاب منطق الطیر اثر فرید الدین عطار نیشابوری

"منطق الطیر" یا "مقامات الطیور" اثر "شیخ فرید الدین عطار نیشابوری" منظومه‌ای فارسی است که در آن، گروهی از پرندگان جهان گرد هم می‌آیند تا به دنبال پادشاهی که تا به حال نداشته‌اند، بگردند. هدهد که از همه داناتر است به آنها پیشنهاد می‌کند که سیمرغ افسانه‌ای را پیدا کنند. هر یک از پرندگان نشان‌دهنده یکی از ضعف‌های شخصیتی انسان است که مانع از رسیدن نوع بشر به روشنایی و آگاهی می‌شود. هدهد این پرندگان را هدایت می‌کند و به آنها می‎گوید که باید از هفت وادی عبور کنند تا به محل زندگی سیمرغ برسند.
هر کدام از این هفت وادی، همچون یک ماموریت بزرگ بر سر راه پرندگان قرار دارد. وادی طلب، با کنار گذاشتن همه تعصبات، باورها و بی‌ایمانی‌ها آغاز می‌شود و وادی عشق، جایی است که عقل به خاطر عشق رها شده است. در وادی معرفت، دانش دنیوی به کلی بیهوده می‌شود و وادی استغنا جایی است که تمام خواسته‌ها و دلبستگی‌های دنیوی کنار گذاشته می‌شود. وادی توحید، به پرندگان می‎فهماند که معشوق فراتر از همه چیز اعم از هماهنگی و کثرت و ابدیت است و وادی حیرت جایی است که رهرو از زیبایی معشوق، متحیر می‌شود و غرق در هیبت، می‌بیند که هرگز چیزی ندانسته و نفهمیده است. آخرین وادی "منطق الطیر" از "شیخ فرید الدین عطار نیشابوری"، فقر است که به فنا منجر می‌شود.
وقتی پرندگان وصف این هفت منزل را می‌شنوند، با ناراحتی سر خم می‌کنند و حتی برخی از ترس، همان لحظه جان می‎دهند. اما بقیه با وجود ترس و وحشت، سفر بزرگ را آغاز می‌کنند. در راه، بسیاری از تشنگی، گرما یا بیماری جان خود را از دست می دهند، در حالی که برخی دیگر طعمه حیوانات وحشی، ترس و خشونت می شوند. نهایتا تنها سی پرنده به سیمرغ می‌رسند و حقیقتی بزرگ برای آنها آشکار می‎شود. آنها سرانجام می‌فهمند که عظمت معشوق مانند خورشیدی است که در آینه منعکس شده است و با این حال، هر کس به آن آینه نگاه کند، تصویر خود را نیز در آن خواهد دید.

کتاب منطق الطیر

فرید الدین عطار نیشابوری
فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری مشهور به شیخ عطّار نیشابوری (۱۱۴۶م/۵۴۰ق -۱۲۲۱م/۶۱۸ق) یکی از عارفان و شاعران ایرانی بلندنام ادبیات فارسی در پایان سدهٔ ششم و آغاز سدهٔ هفتم است. او در سال ۵۴۰ هجری برابر با ۱۱۴۶ میلادی در نیشابور زاده شد و در ۶۱۸ هجری به هنگام حملهٔ مغول به قتل رسید.
قسمت هایی از کتاب منطق الطیر (لذت متن)
من زبان و نطق مرغان سربه سر با تو گفتم فهم کن ای بی خبر/ در میان عاشقان مرغان درند کز قفس پیش از اجل درمی پرند/ جمله را شرح و بیانی دیگر است زان که مرغان را زبانی دیگر است/ پیش سیمرغ آن کسی اکسیر ساخت کو زبان جملهٔ مرغان شناخت