کتاب تذکره الاولیا (۲ جلدی)

Tazkirat al-Awliya
مقدمه،تصحیح و تعلیقات:محمدرضا شفیعی کدکنی
کد کتاب : 12326
شابک : 978-9643728410
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 2709
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : زرکوب
سری چاپ : 5
زودترین زمان ارسال : 6 اردیبهشت
تعداد جلد : 2

تذکره الاولیا
Tazkirat al-Awliya
کد کتاب : 37915
مترجم :
شابک : 978-9643631154
قطع : پالتویی
تعداد صفحه : 1320
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 3
زودترین زمان ارسال : 6 اردیبهشت

معرفی کتاب تذکره الاولیا (۲ جلدی) اثر فرید الدین عطار نیشابوری

تذکره الاولیا کتابی عرفانی است که فریدالدین عطار نیشابوری با نثر ساده و در قسمت هایی مسجع، در شرح احوال بزرگان اولیاء و مشایخ صوفیه به فارسی به نگارش درآورده است . این کتاب 72 باب دارد که هر باب به یکی از این بزرگان می پردازد. این نسخه که به تصحیح قلم استاد شفیعی کدکنی است حاصل چندین سال تدریس این کتاب به عنوان یکی از دورس دانشجویان در دانشگاه تهران بوده است. وی تلاش کرده است تا با استفاده از نسخه های مختلف و تجربه ی چندین ساله ای که در تدریس این کتاب دارد نسخه ی کاملی (اگر نسخه ی کامل امکان پذیر باشد) از این کتاب ارائه کند. او خود درباره ی مطالعه ی این کتاب به دو روش اشاره می کند روشی همانند خواندن کتاب" حسین کرد" و روش خواندن " تراکتاتوس ویتگن اشتاین". در روش اول خواننده به صورت سطحی و رمان وار اثر را می خواند و پیش می رود اما در روش دوم تامل و تعمق بیشتری نیاز است که شاید فهم و درک جمله ای از آن روزها زمان ببرد. استاد شفیعی کدکنی می گوید که تلاش کرده است خوانندگانی که از روش دوم استفاده می کنند را در این تصحیح اقناع کند.

کتاب تذکره الاولیا (۲ جلدی)

فرید الدین عطار نیشابوری
فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری مشهور به شیخ عطّار نیشابوری (۱۱۴۶م/۵۴۰ق -۱۲۲۱م/۶۱۸ق) یکی از عارفان و شاعران ایرانی بلندنام ادبیات فارسی در پایان سدهٔ ششم و آغاز سدهٔ هفتم است. او در سال ۵۴۰ هجری برابر با ۱۱۴۶ میلادی در نیشابور زاده شد و در ۶۱۸ هجری به هنگام حملهٔ مغول به قتل رسید.
قسمت هایی از کتاب تذکره الاولیا (۲ جلدی) (لذت متن)
نمی خواهم بگویم در مورد تذکره اولیا شق القمر کرده ام ولی حدود پنجاه سال،یکی از دغدغه های عمرم گردآوری نسخه های کهن و اصیل تذکره،حدود چهل نسخه،بوده است و سال ها و سال ها آن را در دانشگاه تهران تدریس کرده ام و حدود سی سال سرگرم تصحیح و آماده سازی آن بوده ام و کوشیده ام تمام منابع موجود و محتمل فارسی و عربی خطی و چاپی را درباره این اثر،از سراسر جهان،به دست آورم و در تمام مولکول های معنی دار آن تامل کنم و هرگاه اندک تردیدی روی نمود تمام منابع گفتار عطار و سرچشمه های آن را در آثار بیشمار پیشینیان او مورد جستجو قرار دهم.