کتاب جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند

Wars That Changed The World
کد کتاب : 17733
مترجم :
شابک : 978-6002780720
قطع : وزیری
تعداد صفحه : 312
سال انتشار شمسی : 1399
سال انتشار میلادی : 2008
نوع جلد : سلفونی
سری چاپ : 4
زودترین زمان ارسال : 2 خرداد

معرفی کتاب جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند اثر چارلز مسنجر

کتاب جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند نوشته چارلز مسنجر یک افسر بازنشسته ارتش انگلستان است که حدود 25 جنگ بزرگ دنیا را در این کتاب گردآوری کرده است. جنگ های مورد نظر هم از سال 341 پیش از میلاد شروع می شوند و تا اسکندر، جنگ داخلی روم، جنگ مغول ها در چین، سقوط قسطنطنیه، جنگ های صلیبی، فتح مکزیک به دست اسپانیایی ها، فتح هند به دست بابر، جنگ داخلی ژاپن، جنگ 30 ساله اروپا، جنگ های استقلال آمریکا و ... پیش می آید.

از شروع تاریخ بشری، جنگ اشتغال دائم انسان ها بوده و این سخنی کاملا معقول است که در هیچ لحظه از زمان، جهان هیچگاه به صورت یکپارچه در صلح به سر نبرده است. همه جنگ ها تاریخ را تغییر می دهند و این مجموعه که برگزیده 25 نبرد رخ داده از سدة پنجم پیش از میلاد تا زمان حاضر را در بردارد، گویای این حقیقت است. نخستین نبرد این کتاب یعنی جنگ بزرگ پلوپونزی از این جهت اهمیت دارد که سقوط آتن مقتدرترین دولتشهر یونان باستان را رقم زد. پیروزی های اسکندر مقدونی امپراتوری کوتاه مدتی ایجاد کرد، اما آن پیروزی ها برای این مهم شمرده می شوند که اروپایی ها برای نخستین بار بر آسیا دست یافتند. نبرد نهایی جهان باستان جنگی داخلی است که جمهوری روم را به امپراتوری تبدیل کرد. پدیده بزرگ روزگاری که اروپا در سده های تاریک خود فرو می رفت، ظهور رویاگونه دین اسلام در خاورمیانه بود، در مدت زمانی کوتاه، اسلام شمال آفریقا را در نوردیده، در اسپانیا نفوذ کرده و با گذشتن از کوههای پیرنه به سوی فرانسه گام برمی داشت. ایستادگی شارل مارتل در برابر مغربی های مسلمان سرحد نهایی اسلام و اروپا را مشخص می کند، هرچند مسیحیت بار دیگر در سده های میانه با اسلام رودررو شد. جنگ های صلیبی تاثیری بزرگ بر تاریخ اروپای سده یازدهم تا چهاردهم میلادی گذاشت. کتاب«جنگ هایی که دنیا را تغییردادند» جنگ های مهم دیگری از جمله مبارزه بولیوار، جنگ داخلی آمریکا، جنگ جهانی اول و دوم، جنگ داخلی چین و... را مورد برسی قرار داده است.

کتاب جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند

چارلز مسنجر
چارلز مسنجر (متولد سال 1941) قبل از بازنشستگی به مدت بیست سال در Royal Tank Regiment خدمت کرد تا یک مورخ نظامی و تحلیلگر دفاعی شود. او نویسنده حدود چهل کتاب عمدتاً درباره جنگ قرن بیستم است. برخی از آنها به چندین زبان منتشر شده و مورد تحسین گسترده قرار گرفته است.
دسته بندی های کتاب جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند
قسمت هایی از کتاب جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند (لذت متن)
سال 1758 م شاهد آن بود که فردریک در آغاز حالت تهاجمی به خود گرفت. او در مقابل اتریشی ها به موراوی حمله برد و اولموتْس را محاصره کرد، اما با حمله دیگری از جانب روس ها ناچار به قطع محاصره شد. خوشبختانه از زمانی که دوک برونسویک فرانسوی ها را به آن سوی راین عقب رانده بود، دیگر فعلا خطر آن ها فردریک را تهدید نمی کرد. فردریک در بیست و پنجم اوت به روس ها در تسورندورف واقع در شرق اودر حمله و تقریبا نابودشان کرد. جنگ سپس، برای رویارویی با اتریشی ها، به ساکسونی برگشت. اما آنان موفق شدند در نیمه اکتبر با محاصره ارتش فردریک در شب، در هوخکیرش، او را غافلگیر کنند؛ گرچه فردریک محاصره را شکست. اتریشی ها سپس درسدن را محاصره کردند، اما با نزدیک شدن فردریک با یک ارتش تازه نفس، بازپس نشستند. در جای دیگر، انگلیس سرانجام موفق شد بندر لوئیسبرگ در کانادا را پس بگیرد، اما در فتح بندر تایکاندروگا و پیشروی به سوی پایتخت فرانسوی کبک شکست خورد. در هند، پیشروی اصلی در دریا، در جریان دو درگیری بین ناوگروه های انگلیسی و فرانسوی در خلیج بنگال رخ داد، فرانسوی ها شکست خوردند و انگلیسی ها را در سروری دریاها تنها گذاشتند.