کتاب در جدال با خویشتن

Dar Jedal Ba Khishtan
کد کتاب : 17934
شابک : 978-6002535252
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 368
سال انتشار شمسی : 1399
نوع جلد : جلد سخت
سری چاپ : 2
زودترین زمان ارسال : 8 مهر

معرفی کتاب در جدال با خویشتن اثر مهدی محبتی

درباره شمس و مولانا و رابطه شگفت انگیز این دو بسیار گفته اند و نوشته اند. دیداری که بین شاعر و عارف رخ می دهد و سنگ بنای رابطه ای رازآلود و درخشان را گذاشت که درباب نتایج و دستاوردهای آن تا همین امروز هم بحث می شود.
روحیات و عواطف بی نظیر مولانا و ساختار شکنی و نوع نگاه شجاعانه شمس به عالم و امور گوناگون این رابطه را پیچیده و کم نظیر کرده است.
مهدی محبتی در مقدمه این کتاب آورده است: «شمس بنده هیچ عنوان و قاعده و قانون و عرف و کرداری نیست. در همان حدی که می فهمد، آزاد می زید. باورهای کلام عرفانی و دینی و عرفی و اجتماعی، توان تحمیل هنجارها و قالب هایشان را بر او ندارند. فعله گی و کتک کاری و فحش و فحشا خانه روی، همان قدر برایش هنجار است که همنشینی با خدا و شاه و شیخ و عوام و پنجه اندازی با بزرگترین عرفا و فلاسفه و مفاهیم دینی و عرفانی و عرفی.»
مهمترین محور کتاب حاضر تبیین معنی و نگاهی عمیق تر به گفته ها و کرده های شمس تبریزی است تا تصویری دقیق تر و عمیق تر از او- به دور از حب و بغض ها و افراط و تفریط های قالبی و غالب- ترسیم شود.
نویسنده دراین باره آورده است: «این کتاب اساسا بر پایه این نگاه شکل گرفته است که مخاطب، اندکی در فهمیدن و گفتن، شجاع تر و گستاخ تر گردد و حتی شده لحظه ای قالب های هزارساله ذهنی و زبانی و بت های ازلی و -گویا- ابدی خود را بشکند اگرچه این بت، خود شمس و مولانا باشد! هرکس یک بار هم شده، به تعبیر شمس، «رساله خود» را بخواند از پی آنکه «ورق یار» را بارها خوانده است!»
مقدمات آشنایی، سنگ و آینه، اندیشه ها و اسرار، جایگاه عقل و عاقلان در مقالات، زندگی و آثار شمس و متن مقالات عناوین فصل های «در جدال با خویشتن» هستند.

کتاب در جدال با خویشتن

مهدی محبتی
مهدی محبتی نویسنده و پژوهشگر و استاد دانشگاه است. ویكارشناسي رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه فردوسي مشهد 1367-1363(شاگرد اول دانشگاه)، كارشناسي ارشد رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه فردوسي مشهد 1370-1367(شاگرد اول دانشگاه)، دكتري رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه تهران ، (1374 -1370) است. محبتی دانشیارزبان وادبیات فارسی دانشگاه زنجان می باشد.
دسته بندی های کتاب در جدال با خویشتن