کتاب مهرجویی کارنامه ی چهل ساله

Mehrjui
کد کتاب : 22450
مترجم :
شابک : 978-9642131280
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 352
سال انتشار شمسی : 1392
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 10 آبان

معرفی کتاب مهرجویی کارنامه ی چهل ساله اثر داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری هنر ایران درباره کتاب "مهرجویی ؛ کارنامه چهل ساله" گفت: در ابتدا قرار بود فیلمی مستند با همین عنوان از زندگی من ساخته شود که این فیلم را مانی حقیقی کارگردانی کرد و این فیلم در جشنواره نمایش داده شد. این فیلم یک گفت و گویی بود درباره من و نقطه نظرهای دوستان درباره من که این فیلم ساخته شد.
مهرجویی ادامه داد: آن قسمت های مربوط به گفت و گو را در قالب یک کتاب مکتوب کرد و در اختیار من قرارد و من نیز آن را تایید کردم اما درباره عکس ها نطری نداشتم. درمجموع این کتاب قابل قبول من و خوب ادیت شده است و توانسته است رضایت من را جلب کند.
کارگردان فیلم " سارا" یاد آور شد: معمولا ژورنالیست ها سوال های کلیشه ای را از من می پرسند و مصاحبه کنندهها سوال هایی را می پرسند که رغبتی برای جواب دادن را در ما ایجاد نمی کند. اما هوشمندی که مانی در نحوه بیان کردن سوال ها به خرج داده است مورد تایید من است.
کتاب"مهرجویی؛ کارنامه چهل ساله" با تصاویری از داریوش مهرجویی و آثار سینمایی او همراه است، با فصل های "گاو، آقای هالو، پستچی، دایره ی مینا"، "مدرسه ای که می رفتیم، الموت، سفر به سرزمین آرتور رمبو"، "اجاره نشین ها?، شیرک"، "هامون"، "بانو، سارا، پری، لیلا"، "درخت گلابی"، "دختردایی گمشده، میکس، بمانی" و "مهمان مامان، سنتوری"، همراه با نمایه ی آثار منتشر شده است.

کتاب مهرجویی کارنامه ی چهل ساله

داریوش مهرجویی
داریوش مهرجویی (زادهٔ ۱۷ آذر ۱۳۱۸ در تهران) کارگردان، نویسنده و مترجم ایرانی است.مهرجویی با ساخت فیلم گاو در سال ۱۳۴۸ نگاه ها را متوجه سینمای ایران کرد و به موج نوی سینمای ایران شکل داد. پس از انقلاب مدتی از ایران مهاجرت کرد اما چند سال بعد بازگشت و به فیلم سازی پرداخت و عضو پیوستهٔ فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران شد.براساس نتایج یک نظرسنجی در سال ۱۳۸۳، او با آفریدن هفت شخصیت، بیشترین شخصیت سینمایی ماندگار را در سینمای ایران خلق کرده است. همچنین شخصیت هامون در فیلمی به همین نام از مهرجویی، ...