کتاب رام کردن زن سرکش

Ram Kardan-e Zan-e Sarkesh
کد کتاب : 24082
شابک : 978-6002532947
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 138
سال انتشار شمسی : 1396
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 1
زودترین زمان ارسال : 23 تیر

معرفی کتاب رام کردن زن سرکش اثر داود فتحعلی بیگی

تخت و خنجر، انسانم آرزوست، مبارک و خاتون پرده نشین، عناوین(بازی نامه ای بر اساس نمایشنامه ویلیام شکسپیر)رام کردن زن سرکش نمایشنامه های سیاه بازی داود فتحعلی بیگی در بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه است.
این متون نمایشی در سال های گذشته به کارگردانی داود فتحعلی بیگی به روی صحنه رفته بود و اکنون به صورت مکتوب منتشر شده اند. در انتهای هر نمایشنامه، تصاویری از نمایش های اجرا شده نیز آمده است.
در سیاه بازی ها معمولا دو تیپ حضور داشتند: یکی «حاجی» یا حاکم و دیگری سیاه که «مبارک» نام داشت و نوکر بود. در این نمایش، سیاه، نماد مردم زجرکشیده و حاجی، تجلی اندیشه و حکومت وقت محسوب می شد. تمام لطف سیاه بازی به شخصیت سیاه بامزه ای است که با دست انداختن ارباب و اطرافیانش خنده را به لب های مردم می نشاند. سیاهی که با شیرین کاری ها و شوخی های خود نقدی هم بر اوضاع جامعه می زند؛ بدیهه سازی و بدیهه سرایی محور اصلی این نوع نمایشنامه محسوب می شده و رقص و آواز نیز در آن وجود داشته است.

کتاب رام کردن زن سرکش

داود فتحعلی بیگی
داوود فتحعلی بیگی متولد سال ١٣٢٩ در سلطانیه زنجان است. وی فارغ ‌التحصیل مقطع کارشناسی نمایش از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او در زمینه‌های کارگردانی، بازیگری، نویسندگی و پژوهشگری فعالیت داشته و مدرس دانشگاه نیز می‎باشد. فتحعلی بیگی از جمله فعالان عرصه هنرهای نمایشی است و در سال ١٣٨٠ موفق به دریافت مدرک درجه یک هنری (معادل دکتری)‌ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است.از جمله نمایش‌های او نگارش و کارگردانی نمایش”کسی که سر دهد اول(حر)“، زنجان؛ 135...