کتاب عاشورا شناسی

Ashoura
(پژوهشی درباره هدف امام حسین (ع))
کد کتاب : 25616
شابک : 978-9641853459
قطع : رقعی
تعداد صفحه : 350
سال انتشار شمسی : 1398
نوع جلد : شومیز
سری چاپ : 6
زودترین زمان ارسال : 6 بهمن

معرفی کتاب عاشورا شناسی اثر محمد اسفندیاری

کتاب حاضر عهده دار هدف شناسی از قیام امام حسین علیه السلام است، و در پی پاسخ بدین پرسش که هدف آن حضرت در هجرت از مدینه به مکه، و از آنجا به کوفه چه بود: پرهیز از بیعت، یا تشکیل حکومت، یا استقبال از شهادت، و یا اموری دیگر؟
بر پایه ی این پژوهش، هفت نظریه درباره ی هدف آن حضرت وجود دارد: ۱. امتناع از بیعت (دفاع)، ۲. حکومت شهادت، ۳. شهادت عرفانی، ۴. شهادت تکلیفی، ۵. شهادت فدیه ای، ۶. شهادت سیاسی و ۷. تشکیل حکومت.
پاره ی اول کتاب در پی تبیین و سنجش این نظریات و تحریر محل نزاع است. در پاره ی دوم، نویسنده عهده دار اثبات این موضوع شده است که رفتن امام حسین به طرف کوفه، اگرچه به قصد تشکیل حکومت، انتخابی درست بود. پاره ی سوم کتاب به دیدگاه اعلام شیعه درباره ی هدف امام حسین، که تأیید نظر مختار نویسنده است، اختصاص دارد.

کتاب عاشورا شناسی

محمد اسفندیاری
محمّد اسفندیاری (زاده ۱۳۳۸، تهران) اسلام‌پژوه، تاریخ‌نگار، کتابشناس و سرپرست دانشنامهٔ امامت (موسوعة الامامة فی نصوص اهل السنة) است. وی در تهران و قم به فراگیری علوم حوزوی پرداخت و از استادانی چون آیات یحیی نوری، جوادی آملی، استادی، گرامی قمی، وجدانی فخر و استاد حکیمی بهره برد. او عضو شورای عالی چندین نشریّه و نهاد و مشاور علمی برخی مؤسسه‌های علمی است. بعضی از کتابها و مقالاتش به عنوان آثار برگزیدهٔ کشوری، از جمله کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، انتخاب شده‌است.وی در سال ۱۳۷۶...